hipokryta

hipokryta

Definicja

hipokryta to ktoś, kto udaje serdeczność, pobożność, szlachetność, przyjaźń itp., publicznie krytykuje i poucza innych, lecz sam nie żyje zgodnie z głoszonymi poglądami; słowo książkowe, używane z silnym zabarwieniem negatywnym

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dwulicowiec; fałszywiec; faryzeusz; szuja
  • książkowo:tartuffe
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W technice potępienia potępiających chodzi o przesunięcie uwagi z zachowania dewiacyjnego na motywy i zachowania tych, którzy potępiają to zachowanie.
Twierdzi się więc, że potępiający sami są dewiantami w przebraniu, hipokrytami kierującymi się osobistymi i nagannymi pobudkami. Istotne jest zwłaszcza stosowanie tej techniki wobec przedstawicieli instytucji formalnej kontroli społecznej: policjanci są skorumpowani, durni i brutalni, sędziowie przekupni, nauczyciele faworyzują innych itd.

NKJP: Andrzej Siemaszko, Granice tolerancji, 1993

Nieboszczyk Nehru wygłosił dużo głupstw, dużo banałów, i dużo kłamstw, bo był typem najgorszym angielskiego hipokryty, ale jedna jego uwaga zasługuje na to, by być wyryta w marmurze i znajdować się na biurkach wszystkich mężów stanu. „Prawdziwa rewolucja, powiedział kiedyś Nehru, polega na tworzeniu bogactwa, bo nędza istniała zawsze, i każdy ją stworzyć potrafi”.

NKJP: Kultura, 1964

Nie chcę, powołując się na zmagania Millera czy Anaïs Nin z ówczesną krytyką, uskarżać się na tępotę gryzipiórków obrzucających mnie epitetami po każdej najnowszej książce. To biedni hipokryci, którym się wydaje, że przemawiają w imieniu ludzkości, smaku, a nie własnej ograniczoności.

NKJP: Manuela Gretkowska, Europejska, 2006

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: hipokryci; hipokrycie; hipokryta; hipokrytą; hipokrytach; hipokrytami; hipokrytę; hipokryto; hipokrytom; hipokrytów; hipokryty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book