harki

harki (osoba)

Definicja

harki to Algierczycy, którzy w czasie wojny niepodległościowej w Algierii (1954–1962) walczyli po stronie francuskiej w pomocniczych formacjach militarnych, szacowani na około 150–200 tysięcy osób, przez rząd algierski uznawani po wojnie za zdrajców, represjonowani, a nawet mordowani, większość wyemigrowała do Francji, tam jednak w latach 1962–1968 byli izolowani w specjalnych obozach, a potem potem pozostawieni samymi sobie; czasem też harkimi nazywano rodziny i potomków takich osób lub ogólnie profrancuskich muzułmanów czasów wojny niepodległościowej

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Ortografia i odmiana W ortografii angielskiej czy francuskiej jest to słowo różnie zapisywane. Jeśli chodzi o zapis w polskim tekście, to nie

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4582 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) tym bardziej że synowie harkisów nie są odpowiedzialni za „błędy” swoich ojców, a nawet nie brali w tym udziału.
JV: Buteflika miał rację, kiedy na postawione mu pytanie odpowiedział: „A co robicie z Paponem?” — w domyśle: co wy robicie dzisiaj z kolaborantami?
ALM: Nie można czynić analogii harkisi — kolaboranci.
JV: Ci ludzie stanęli po stronie Francji. Wiemy dobrze, że dla Francuzów z Francji byli oni obcokrajowcami w ich kraju. Między Niemcem i Francuzem istnieje pokrewieństwo kulturowe, istnieje dialog. (...) Podobnie gdy chodzi o ich wojny, które są wojnami wewnętrznymi. Natomiast w Algierii ta wspólnota nie istniała. Przepaść była o wiele głębsza. Problem arabskich żołnierzy walczących u boku Francuzów nie jest algierskim problemem. Powiedziano im: „Jesteście Francuzami. Wracajcie do Francji jako Francuzi pochodzący z Algierii”. To był wybór harkisów, żeby być Francuzami.
(...)
JV: Ale to są Francuzi szczególnego rodzaju. Zasadnicznym problemem arabskich żołnierzy walczących u boku Francji nie jest więc ich powrót do Algierii (wybrali Francję), ale żeby byli traktowani we Francji jako obywatele francuscy.

Jacques Vergès, Alain de la Morandais, Adwokat diabła, adwokat Boga, tłumaczenie Czesław Mazurek, 2010, s. 216–217

Stopa bezrobocia wśród harkis jeszcze w 1987 r. wynosiła około 80%. Dopiero w 1994 r., a więc po 32 latach, państwo wyraziło im „uznanie Republiki Francuskiej” i udzieliło 15 tys. rodzin harkis jednorazowej zapomogi. Od 1999 r. przyznano skromną rentę tym harkis, którzy przekroczyli 60 lat i mają skromne dochody.

Jan Eugeniusz Zamojski, Upadek imperiów i rozwój migracji, 2003, s. 41

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Iwo — Kiedy tego Iwo, kiedy tego Iwa, kiedy tego Iwona, czyli jeszcze o odmianie imienia Iwo
  • mail — Jak odmieniać słowo mail
  • Książ — O problemach z przymiotnikiem od Książ

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book