gramatyczny

1. gramatyczny

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: gramatyczna; gramatyczną; gramatyczne; gramatycznego; gramatycznej; gramatycznemu; gramatyczni; gramatyczny; gramatycznych; gramatycznym; gramatycznymi formy zaprzeczone: niegramatyczna; niegramatyczną; niegramatyczne; niegramatycznego; niegramatycznej; niegramatycznemu; niegramatyczni; niegramatyczny; niegramatycznych; niegramatycznym; niegramatycznymi

 1.1. gramatycznie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Można w tym momencie przywołać wiele przykładów ukazujących tę wyjątkowo pozytywną rolę przyimków w językowej komunikacji. Jakże dwuznaczne jest np. poprawne gramatycznie połączenie pochwała ojca: czy to ojciec pochwalił, czy ojca pochwalono? Dopiero odpowiednie przyimki prezentują treść wypowiedzenia — pochwała od ojca, ze strony ojca albo pochwała dla ojca.

NKJP: Jan Miodek, Wiedza i Życie, nr 3/1999

Gramatyka

przysłówek odprzymiotnikowy niestopniowalny

formy: gramatycznie; niegramatycznie

zgłoś poprawkę

 1.2. gramatyczność

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Koncepcjom tym przyświeca z jednej strony idea porządkowania paradygmatów (np. potrzeba wyraźnego oddzielenia koniugacji od deklinacji prowadzi do usamodzielnienia imiesłowów przymiotnikowych — po to, by w zbiorze form czasownikowych nie znalazła się odmiana przez przypadki). Z drugiej strony widać w nich dążenie do uznawania za fleksję wszystkiego, co odznacza się wysokim stopniem gramatyczności, przy leksykalnym traktowaniu słowotwórstwa.
Jednakże różnica między nimi nie jest, jak by się powiedziało, dyskretna, „albo — albo”. Jest to raczej różnica typu „mniej lub bardziej”: fleksja jest w większym stopniu, derywacja w mniejszym stopniu gramatyczna.

NKJP: Alicja Nagórko, Zarys gramatyki języka polskiego, 1996

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: gramatyczność; gramatyczności; gramatycznością; gramatycznościach; gramatycznościami; gramatycznościom

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • hokus-pokus — O tajemniczym pochodzeniu tajemniczego hokus-pokus
  • pójdźka — A nazwa skąd?
  • bambik — Viralowa piosenka z polityczną nutką

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book