głuchoniewidomy

1. głuchoniewidomy (przymiotnik)

Definicja

ktoś głuchoniewidomy to taki, którego niepełnosprawności powodują, że nie słyszy on i nie widzi

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Krystyna Klugiewicz, wychowawczyni, która od dziewięciu lat pracuje z głuchoniewidomymi dziećmi, mówi, że często jest bezradna. — Jak dotrzeć do tego, co czują? Czy taki głuchoniewidomy dzieciak jest ciekawy świata czy bierny i apatyczny? Jak w nim obudzić ciekawość? Ciągle szukamy. Dzieci trafiają do ośrodka, gdy mają już siedem, osiem lat. Nie istnieją dla nich pory dnia: śpią, kiedy chcą, jedzą, kiedy chcą, gryzą, drapią, rzucają czym popadnie.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994

Dokładnie w dwadzieścia lat od pierwszych naszych zajęć arteterapeutycznych podczas turnusu w Orońsku, rzeźby wykonane przez osoby głuchoniewidome wystawione zostały w foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej. Weszły tym samym na najwyższe salony i zaprezentowały się najbardziej wyrobionym odbiorcom sztuki. Wernisaż odbył się 11 października 2008 roku, a pośród zwiedzających wystawę znalazła się także małżonka prezydenta, pani Maria Kaczyńska, która całe wydarzenie objęła swoim honorowym patronatem.

tpg.org.pl, 21.12.2018

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: głuchoniewidoma; głuchoniewidomą; głuchoniewidome; głuchoniewidomego; głuchoniewidomej; głuchoniewidomemu; głuchoniewidomi; głuchoniewidomy; głuchoniewidomych; głuchoniewidomym; głuchoniewidomymi formy zaprzeczone: niegłuchoniewidoma; niegłuchoniewidomą; niegłuchoniewidome; niegłuchoniewidomego; niegłuchoniewidomej; niegłuchoniewidomemu; niegłuchoniewidomi; niegłuchoniewidomy; niegłuchoniewidomych; niegłuchoniewidomym; niegłuchoniewidomymi

 1.1. głuchoniewidomy (rzeczownik)

Definicja

głuchoniewidomy to ktoś, kogo niepełnosprawności powodują, że nie słyszy on i nie widzi

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Grzegorz ma 41 lat, pracuje w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Niewidomych. Na turnusach rehabilitacyjnych dla głuchoniewidomych uczy technik porozumiewania się.
— I zawsze opowiadam im swoją historię. Żeby zobaczyli, że można.
Grzegorz mówi bardzo dobrze — zdania mają rytm i melodię. Używa bardzo silnego aparatu słuchowego. Mówię do niego za pośrednictwem specjalnego nadajnika.
— Właściwie w moim przypadku aparat słuchowy nie powinien dawać żadnych efektów. Lekarze się dziwią, że mi pomaga. Znaczenia wielu wyrazów domyślam się z kontekstu. Większość głuchoniewidomych nie mówi. Zwłaszcza ci, którzy urodzili się z tym kalectwem albo wzrok i słuch stracili we wczesnym dzieciństwie. Nie widzą, nie słyszą, nie mówią. Poziom zero.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: głuchoniewidomego; głuchoniewidomemu; głuchoniewidomi; głuchoniewidomy; głuchoniewidomych; głuchoniewidomym; głuchoniewidomymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book