eseista

eseista

Definicja

eseista to osoba pisząca eseje

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Według teorii Kazimierza Wyki (popieranej również przez Czesława Miłosza) pierwsi polscy eseiści pojawili się po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Jacek Hnidiuk, Forum Akademickie 04/2013

Jednak pozycję jednego z najważniejszych eseistów polskich (a były to czasy, gdy eseistyka była zajęciem prestiżowym i nawet przynoszącym pewną popularność) przyniosły mu głównie trzy wydane w ciągu zaledwie dwóch lat (1980–1882) książki: „Teatr — społeczeństwo”, „Polski Kosmos” (pierwsza w PRL książka o Gombrowiczu) i „Fragmenty o polskiej literaturze”.

Piotr Bratkowski, Newsweek, 7–12.01.2014, numer 2, s. 93

Pisanie esejów wymaga sporego talentu literackiego, doskonałej znajomości tematu i wyjątkowej oryginalności myślenia. Eseiści są na ogół doświadczonymi pisarzami, myślicielami czy wybitnymi naukowcami, którzy, poznawszy dogłębnie jakieś zjawisko, wyrażają własne poglądy na nie. Esej często stanowi ogniwo w dyskusji na jakiś temat, jest szeroko komentowany i — wraz z innymi pracami podobnego typu — wchodzi do kanonu wiedzy na jakiś temat.

rjp.pan.pl, 2002

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: eseiści; eseiście; eseista; eseistą; eseistach; eseistami; eseistę; eseisto; eseistom; eseistów; eseisty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kiep — A dawniej...
  • cucha — Górale chodzą w...
  • BITNET — Pochodzenie nazwy BITNET

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book