dzień dobry

1. dzień dobry

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • cześć; czołem; dobry wieczór; szczęść Boże; witam
  • książkowo:kłaniam się
  • potocznie:serwus
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kiedyś wracałem z wycieczki wczesnym popołudniem, wyprzedzając i mijając masy spacerowiczów: rodzi z dziećmi, rowerzystów, babć z wnukami, (...) kobiet w sandałkach ze złotymi paskami (...) I oto naprzeciwko mnie pojawił się niemłody mężczyzna — niemłody, choć rzecz jasna sporo młodszy ode mnie — z długimi włosami i sporym plecakiem. Jego kroki znamionowały wytrawnego piechura; był wyraźnie doświadczonym turystą, a może trafniej byłoby powiedzieć, że typem łazika. Od razu poczułem z nim związek. Popatrzył na mnie przez chwilę i powiedział „dzień dobry”. Widocznie także wyczuł łączność. Ja oczywiście odpowiedziałem „dzień dobry”. Uczyniłem to skwapliwie, z zadowoleniem, tonem wyrażającym mniej więcej: „Tak, oczywiście, my się rozumiemy, chociaż nic o sobie nie wiemy, pozdrawiamy się nawzajem na szlaku, bo łączy nas pokrewieństwo wędrowców, odróżniające nas od wszystkich pozostałych spacerowiczów”. Czy to było trafne w odniesieniu do jego życia? Nie mam pojęcia. Tyle jednak wyraziłem, a raczej chciałem wyrazić, w moim „dzień dobry”. Było to niezaplanowane, natychmiastowe, instynktowne — i jednocześnie zawierało wiele treści. Moim zdaniem tak jest zawsze.
Mówiąc „dzień dobry”, wyrażamy bardzo dużo. Ale jak dużo, tego nie potrafię stwierdzić.

Stanisław Krajewski, Tatry, wiosna 2018, nr 64, s. 196

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: dzień dobry

2. na dzień dobry

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • na pierwszy rzut oka; na wejściu; na wstępie; od razu
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wszystkim na dzień dobry prokurator powiedział, że są gangsterami z mafii nieruchomościowej. Potem dostali takie same zarzuty (...)

Wojciech Surmacz, Forbes, 09/2013, s. 106

Marek Materek jeszcze dobrze nie zagrzał fotela prezydenta Starachowic, a już dorobił się pierwszych wrogów w mieście. — Domu pomidorami mi jeszcze nie obrzucili, ale oponę w samochodzie już zdążyli przebić — mówi 25-letni samorządowiec. Czym naraził się niektórym mieszkańcom? Na dzień dobry zabrał się za obcinanie pensji w starachowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Prezes zarabia tam teraz niecałe 10 tys. zł brutto, czyli o jedną trzecią mniej niż przed kadencją Materka. Wiceprezes wodociągów nie zarabia w ogóle, bo nowy prezydent to stanowisko po prostu zlikwidował.

Szymon Krawiec, Wprost, 17 maja 2015, s. 48

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: na dzień dobry

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book