dupochron

dupochron

Definicja

dupochron to coś, co ma w razie potrzeby chronić kogoś przed negatywnymi konsekwencjami czegoś; słowo bardzo potoczne, dla niektórych wulgarne, nacechowane negatywnie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ochrona; podkładka; wytłumaczenie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Były prezydent miał również pretensje do Roberta Malinowskiego, że nakazuje radnym zajmować stanowisko w tej sprawie: — Pan będzie sam podejmował decyzję, nasze zdanie jest tu zbędne. Chce pan mieć jednak dupochron. Jeśli Alfa nie powstanie, to zwali pan winę na radnych. Niech pan przestanie chronić własny tyłek!
Prezydent Robert Malinowski do słów radnego wolał się nie odnosić, zapewnił jedynie, że zgodzi się na zmniejszenie udziału JWK Inwest w przebudowie ulic.

NKJP: Gazeta Pomorska, 2009

Każdy tak pisze na praktycznie każdym leku. Jest to tzw., pardon my French, dupochron. Mój kolega z pracy niedawno pokazywał nam ulotkę antybiotyku w kroplach, na której był gdzieś kilometr objawów niepożądanych, a na końcu „zator mózgowy i w konsekwencji zgon”. Uśmialiśmy się jak norki.

NKJP: Usenet, 2000

Co mnie najbardziej wkurza? Absurdalne ograniczenia prędkości. Zwłaszcza, gdy ustawione są tak, jak w starym dowcipie: 80, 60, 40, „pchać”.
Takie znaki są traktowane jako (przepraszam za wulgaryzm) dupochrony dla urzędników odpowiedzialnych za stan dróg. Ograniczenia prędkości pojawiają się na przykład wtedy, gdy nie ma kto lub za co załatać dziur w drodze (...)

NKJP: Dziennik Zachodni, 2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Ałma AtaAłma Ata, Ałma-Ata, Ałmaty, czyli jak zapisywać i odmieniać nazwę tego miasta
  • Skłodowska-CurieSkłodowska-Curie czy Curie-Skłodowska
  • ds. — Częsty błąd

Ciekawostki

  • mięso — O dawnym miąs
  • geminata — Pochodzenie słowa geminata
  • szrot — Pochodzenie wyrazu szrot

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book