cancel culture

cancel culture (nie ma cię)

Definicja

cancel culture to zjawisko społeczne, charakterystyczne dla współczesnej zglobalizowanej kultury zachodniej, liberalnej, masowo wymieniającej informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na szybkim, gwałtownym, radykalnym odmówieniu wartości osobom i działaniom, które naruszyły jakiś standard zachowań lub wyraziły pogląd niezgodny z wrażliwością i poglądami protestujących

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jaki jest polski odpowiednik cancel culture? Najczęstszym sposobem przejmowania pojęć stworzonych w innym języku i globalizujących się wyrazów i frazemów przez polszczyznę jest

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4893 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bojkot
  • książkowo:anatema; banicja
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
J.K. Rowling sama niedawno oberwała bezlitosnym ostrzem cancel culture, stając się w dyskusjach na Twitterze i Facebooku „popularną pisarzyną”, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu była „poczytną pisarką i autorką bestsellerowych powieści”. Awantura o J.K. Rowling dotarła i do Polski. W kraju, gdzie osoby transpłciowe wciąż muszą pozywać swoich rodziców, by móc prawnie zmienić płeć, są osoby gotowe pokłócić się na śmierć i życie o to, czy J.K. Rowling słusznie ma problem z określeniem „osoba menstruująca”, a także przekreślić jej dotychczasowy dorobek i aktywność społeczną.

krytykapolityczna.pl, 17.07.2020

Jednak nie o takie działania w cancel culture chodzi. Chodzi o wymazywanie ludzi z powodów błahych, ale i wysoce subiektywnych, zależnych od ideologii, przynależności partyjnej, światopoglądu. Skutki bywają poważne. Niektórzy tracą pracę i dostają wilczy bilet na przyszłość. Inni zostają zepchnięci na margines. Ci, którzy wymazują, niekoniecznie zaś odnoszą ze swojej aktywności wymierne korzyści.
Serwisy społecznościowe, główna przestrzeń cancel culture, nie tylko więc tworzą narzędzia wymazywania, ale też same aktywnie w tym uczestniczą. Mówimy o firmach notujących wielomiliardowe zyski, które nie robią nic wbrew własnym interesom.
Wymazywanie to nagroda, ubezpieczenie i marketing. Nagroda — bo możliwość realnego uprzykrzenia komuś życia jest silnym bodźcem ułatwiającym budowanie baniek za pomocą algorytmów. Pościg za kozłem ofiarnym bez wideł i pochodni nie miałby sensu. Ubezpieczenie — bo za to, co użytkownicy publikują, platformy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej — np. gdy w grę wchodzą treści naruszające dobra osobiste.

wei.org.pl, 26.01.2022

Zdaniem niektórych cancel culture polega na tym, że konsumenci wzywają do bojkotu ludzi i firm, które nie zachowują się tak, jakby tego chcieli. Inni mówią o cofaniu poparcia ze względu na działania lub poglądy. Można też przeczytać, że to ograniczanie wolności wypowiedzi danej osoby na ważnej platformie publicznej albo zablokowanie dalszej kariery.

forsal.pl, 21.01.2022

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book