attaché

attaché

Definicja

attaché to urzędnik dyplomatyczny oddelegowany na placówkę dyplomatyczną (np. ambasadę), specjalizujący się w danej dziedzinie, np. attaché kulturalny — w sprawach kultury

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • członek personelu dyplomatycznego; dyplomata
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jednakże „przyjazne stosunki na gruncie dyplomatycznym polskiego attaché wojskowego w Berlinie z attaché wojskowym Francji, a przez niego z szefem francuskiego Deuxi’eme Bureau w Paryżu, niewiele wnosiły do praktycznej współpracy w rozpoznaniu wojskowym Niemiec”. Francuzi odrzucali wiele praktycznych propozycji dotyczących współpracy wojskowej, zgłaszanych od 1925 r. przez płk. Juliusza Kleeberga, attaché w Paryżu.

NKJP: Waldemar Michowicz, Historia dyplomacji polskiej, 1995

Kiedy przyjechaliśmy z Martą na miejsce, okazało się, że byłem jedynym ambasadorem, nie przybyli nawet ambasadorowie państw uczestniczących — od Argentyny po Włochy, którzy delegowali na tę niezbyt poważną imprezę swoich attachés wojskowych. Ja jednak dzięki zasadzie: „Jeśli masz wątpliwości — jedź!” miałem wgląd w najwyższe sfery wojskowe. Zostałem posadzony na trybunie honorowej, obok dowódcy naczelnego sił lądowych, generał Ricardo Izuriety, który wywodzi się z kawalerii, oraz dwóch emerytowanych generałów: Guillermo Garina, byłego zastępcy, a obecnie rzecznika generała Pinocheta, oraz Rafaela Carmony Villaroela, do niedawna szefa sztabu sił lądowych.

NKJP: Daniel Passent, Choroba dyplomatyczna, 2002

Podobno to dwa filmy — „Hamlet” Laurence’a Oliviera i „Pokolenie” Andrzeja Wajdy — przekonały go ostatecznie do wyboru zawodu. Reżyserię w paryskim IDHEC-u zaczął studiować, gdy miał 17 lat, zdawszy egzamin z 19 przedmiotów! Jego ojciec, pisarz Mirosław Żuławski, był wtedy attaché kulturalnym tamtejszej polskiej ambasady.

wyborcza.pl, 23.03.2019

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe prawostronne: handlowy; kulturalny; prasowy; wojskowy
  • kolokacje rzeczownikowe lewostronne: funkcja; stanowisko; zastępca
  • skarbonka słowotwórcza: attachat
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: attaché; attachés

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book