antyseptyka

antyseptyka (medycyna)

Definicja

antyseptyka to w medycynie: niszczenie zarazków znajdujących się na ciele (np. na skórze, w zakażonych ranach) lub w powietrzu w celu uniknięcia zakażenia; w potocznym rozumieniu to też niszczenie zarazków np. na narzędziach chirurgicznych (co fachowo jest już dezynfekcją)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • aseptyka; dezynfekcja; odkażanie; wyjaławianie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W 1861 r., Węgier, Ignaz Philipp Semmelweis, pracujący w szpitalach Wiednia i Budapesztu, opublikował pracę na temat profilaktyki gorączki połogowej. Był pierwszym, który poznał tajemnice antyseptyki, lecz sam uległ zakażeniu i w pełni sił twórczych zmarł w 1865 r. Odkrył, że źródłem zakażeń, a następnie gorączki i gangreny są brudne ręce, pościel itp. W szpitalu wiedeńskim badał przyczyny zgonów kobiet, które zostawały matkami bez „kościelnego błogosławieństwa”. Z powodu gorączki porodowej 20–30% spośród nich umierało. By to zmienić, wprowadził na położnictwie mydło oraz chlorowane wapno. Przed każdym badaniem nakazywał mycie rąk szczoteczkami oraz mycie instrumentów. Dzięki temu osiągnął niezwykły sukces. Z 23 556 rodzących kobiet w Wiedniu w 1848 r. zmarło 5%.

NKJP: Andrzej Chwalba, Historia Powszechna. Wiek XIX, 2008

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: antyseptyce; antyseptyk; antyseptyka; antyseptyką; antyseptykach; antyseptykami; antyseptykę; antyseptyki; antyseptyko; antyseptykom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book