amisz

amisz

Definicja

amisze to zdecentralizowana wspólnota protestancka i obyczajowa założona w końcu XVII wieku, współcześnie zamieszkująca głównie rolnicze stany USA, kierująca się zbiorem zasad regulującym większość aspektów codziennego życia (stawiająca go ponad prawem, co czasem rodzi konflikty), kładąca ogromny nacisk na wprowadzanie w życie wyznawanych zasad religijnych, ceniąca tradycję, pacyfizm; amisze żyją w odizolowanych wspólnotach, tworzą wielodzietne rodziny, zajmują się głównie rolnictwem i rzemiosłem (nowoczesna technika jest źle widziana), mężczyźni kojarzeni są z długimi brodami (zapuszczają je po ślubie)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • anabaptysta; mennonita
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jakub zmienia robocze ubranie na czystą koszulę, czyste spodnie, nowe szelki. Chustka, szelki, podobne flanelowe i płócienne ubrania dla każdego członka rodziny — zewnętrzne atrybuty znane z amerykańskich filmów o amiszach. Jeśli chodzi o filmowe kadry, to wszystko. W rodzinie Martinów nie ma konia ani bryczki. Jest za to wysłużony ford — dziewięcioosobowy van, którym raz w tygodniu dojeżdżają na msze do warszawskiego zboru zielonoświątkowców. Od kilku lat mają w domu prąd, kupili pralkę, a na półce zawsze w tym samym miejscu leży telefon komórkowy.
— Chodzi o to, żeby mieć kontakt z rodzinami w Stanach — tłumaczy Jakub. — Nie jesteśmy ortodoksyjną rodziną. Zresztą ci najbardziej tradycyjni amisze to nawet w Stanach nie więcej niż kilka procent całej grupy.

newsweek.pl, 21.08.2013

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: amisz; amisza; amiszach; amiszami; amisze; amiszem; amiszom; amiszów; amiszowi; amiszowie; amiszu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book