amantadyna

amantadyna (związek chem.)

Definicja

amantadyna to organiczny związek chemiczny, biały, krystaliczny proszek, stosowana już rzadziej jako lek przeciwwirusowy w leczeniu grypy typu A (zwiększająca się oporność szczepów wirusa), a częściej w chorobie Parkinsona

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W tym wypadku należy brać pod uwagę możliwość zaburzeń depresyjnych, stąd detoksykacja może być wspomagana lekami przeciwdepresyjnymi. Amantadyna zmniejsza głód kokainy w okresie pierwszych kilku tygodni po jej odstawieniu.

Iwona Niewiadomska, Narkotyki, 2004, s. 207

Amantadyna, która w latach 1996–2009 była szeroko stosowana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest wykorzystywana jedynie jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Przeprowadzone wiosną 2020 r. badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z powyższych wskazań, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby.
— Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy, w ciągu kilku tygodni da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa — mówi prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Iwona Kazimierska, termedia.pl, 11.01.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: amantadyn; amantadyna; amantadyną; amantadynach; amantadynami; amantadynę; amantadynie; amantadyno; amantadynom; amantadyny

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • bąk — Niezwykłe określenia na bąka
  • szkło — Co brzmi lepiej?
  • owca — Kto zjada owce?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book