akcentacja

akcentacja

Definicja

akcentacja to sposób akcentowania sylab w wyrazach i zdaniach; wyraz specjalistyczny lub książkowy

Wariant
  • akcentuacja
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • fraza; intonacja; wymowa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kompozytorzy, tworząc partię wokalną, często starają się zsynchronizować naturalną akcentację słów tekstu literackiego z muzyczną akcentacją metryczną, a strukturę wersyfikacyjną z budową muzyczną.

Ewa Kofin, Muzyka telewizyjna. O specyfice gatunku, 1980

Inny głupek był już bliski zadekretowania, że słowo „dobranoc” ma się pisać rozłącznie jako „dobra noc”. Głupkowi nie przyszło do głowy, że przy takim pisaniu zmieni się również akcentacja, wobec czego szereg arcydzieł polskiej literatury wokalnej z operami Moniuszki na czele, w których spotyka się słowo „dobranoc” dość często (...)

Stefan Kisielewski, Lata pozłacane, lata szare. Wybór felietonów z lat 1945–1987, 1989

Jednak w sposób najbardziej dobitny chorwacki uzus nie respektuje normy w obrębie akcentuacji, stanowiącej nadal otwarty i nierozstrzygnięty problem kodyfikacyjny. Możemy w dodatku mówić o uzusie regionalnym, bowiem współczesna, rzeczywista akcentuacja chorwacka znajduje się pod wyraźnym wpływem norm regionalnych. W Chorwacji istnieje kilka ośrodków regionalnych, których regiolekty charakteryzują się specyficznymi, odrębnymi cechami, szczególnie w obrębie fonologii, leksyki i akcentuacji.

Barbara Oczkowa, Język chorwacki — w poszukiwaniu własnej normy, [w:] W poszukiwaniu nowego kanonu. Reinterpretacje tradycji kulturalnej w krajach postjugosłowiańskich po 1995 roku, red. Maria Dąbrowska-Partyka, 2005, s. 90

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: akcentacja; akcentacją; akcentacjach; akcentacjami; akcentacje; akcentację; akcentacji; akcentacjo; akcentacjom; akcentuacja; akcentuacją; akcentuacjach | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • wtrącenie — Naukowa definicja wtrącenia
  • kamienować — Dawniej kamionowano
  • UMCS — Dlaczego Marii Curie-Skłodowskiej, a nie Marii Skłodowskiej-Curie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book