Scyta

Scyta

Definicja

Scytowie to koczowniczy, wojowniczy lud pochodzenia irańskiego, w VIII–VII w. p.n.e. osiedlili się na stepach nadczarnomorskich, gdzie utworzyli potężne imperium z centrum na Półwyspie Krymskim; organizowali dalekie wyprawy łupieżcze, prowadzili handel z koloniami greckimi na wybrzeżach Morza Czarnego, w 513 roku p.n.e. odparli najazd władcy perskiego Dariusza I Wielkiego; utracili znaczenie pod koniec III wieku p.n.e., ulegając najazdowi Sarmatów, choć ich państwo na Krymie istniało jeszcze do III wieku n.e.; pozostawili po sobie liczne kurhany, niekiedy bardzo bogato wyposażone

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Współcześnie, oprócz przekazów starożytnych pisarzy z Herodotem na czele, najwięcej o Scytach mówią nam wykopaliska archeologiczne. Z reguły znaleziska są dokonywane w miejscach scytyjskich pochówków, tj. w wielkich ziemnych kopcach, zwanych kurhanami. Herodot bardzo szczegółowo opisał, jak wyglądał pochówek scytyjskiego króla.

polskieradio.pl, 24.09.07

Obecnie kwestionuje się stary dogmat, że Scytowie mieszkający nad Morzem Czarnym byli ludem irańskim. Odkryto bowiem, że irańscy Osetyńczycy — do tej pory uważani za potomków Scytów — nie mają ze Scytami nic wspólnego (inne DNA). Nie ma w tej chwili żadnych dowodów na to, że Scytowie mówili dialektem irańskim. Nie ma też śladów występowania dialektów irańskich wśród ludności zamieszkującej te tereny w czasach historycznych. Niespotykana rzecz, aby język tak nagle zupełnie zniknął. Bardzo prawdopodobny jest natomiast inny scenariusz, łączący Scytów i Słowian.

bialczynski.wordpress.com, 2010

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Scyci; Scycie; Scyta; Scytą; Scytach; Scytami; Scytę; Scyto; Scytom; Scytów; Scytowie; Scyty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book