SYRIZA

SYRIZA (partia)

Definicja

SYRIZA to grecka partia polityczna, lewicowa i eurosceptyczna, powstała w 2004 roku (początkowo jako koalicja), zwyciężczyni wyborów parlamentarnych w 2015 roku

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Warto podkreślić, żeby nie ulegać w tym przypadku tradycyjnym, konwencjonalnym podziałom na lewicę i prawicę. Syriza bardziej wpisuje się w nowy podział: partii systemowych i antysystemowych — wobec globalizmu ekonomicznego. W Europie istnieje wiele partii lewicowych, lecz prawie wszystkie one są partiami systemowymi, uznającymi fundamentalne racje obecnego systemu. Bliższe pod wieloma względami antysystemowym postulatom Syrizy są Orbanowskie Węgry, z ich polityką ochrony krajowego rynku i uwalniania się od dyktatu globalnych instytucji finansowych, aniżeli tradycyjne socjaldemokracje. Warto też dodać, że francuski Front Narodowy kibicował Syrizie w tych wyborach.

racjonalista.pl, 25.01.15

Wyniki demokratycznych wyborów w kraju, który powszechnie określa się mianem „kolebki demokracji” wprawiły w osłupienie część europejskich polityków, inwestorów i komentatorów. Triumfująca SYRIZA nazywana jest ugrupowaniem lewicowym lub populistycznym, lecz, poza kreśleniem perspektywy wyjścia Grecji ze strefy euro, mało mówi się o szczegółach jej programu.

Michał Żuławiński, bankier.pl, 26.01.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński; nieodmienny
lub odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: SYRIZA; Syrizą; Syrizę; Syrizie; Syrizo; Syrizy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Pontanus — Niejednemu pisarzowi Pontanus
  • Kraków — O pochodzeniu nazwy wąwozu
  • Sapieha — Celownik od Sapieha od XVII do XVIII wieku (prawda niespodziana)

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book