Polski Ład

Polski Ład (polityka)

Definicja

Polski Ład to program rządowy będący, przynajmniej w oficjalnie głoszonej wersji, planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Najwyższy czas uruchomić strategię, która pozwoli nam dokonać przełomu i odzyskać to, co odebrał nam wirus — poczucie stabilizacji i pewną przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego czas na Polski Ład — kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.

polskilad.pis.org.pl, dostęp 24.01.2023

Jeszcze dobrze nie przyzwyczailiśmy się do zmian, które wprowadził Polski Ład 1.0, a tymczasem rządzący zgotowali nam kolejne nowości w polskim systemie podatkowym. Polski Ład 2.0 ma naprawić błędy i niedoprecyzowania swojego starszego brata. Zacznie obowiązywać już od 1 lipca tego roku, co jest dość nietypową datą na zmiany w prawie podatkowym.

Marcin Iwuć, opis pod filmem Polski Ład 2.0 — najważniejsze zmiany od lipca 2022, youtube.com, 23.06.2022

Łatwość zmiany każdego uregulowania ustawowego nie dyscyplinowała do tworzenia prawa dogłębnie przemyślanego. Brak zaplecza merytorycznego przy tworzeniu prawa niewątpliwie nie mobilizuje posłów do tworzenia jasnych konstrukcji70.
70 Sytuację tę pokazuje dokładnie stanowisko przewodniczącego komisji, który na zarzut braku czasu przejrzenia 700-stronicowego projektu tzw. ustawy o Polskim Ładzie (ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 2105 ze zm.) odpowiedział, że w ustawie tak naprawdę ważne są trzy kwestie dla obywatela — podniesienie kwoty wolnej od podatku, wzrost progów podatkowych do 120 000 zł, obniżka podatku ryczałtowego dla wybranych zawodów.

Ryszard Paweł Krawczyk, W trosce o jakość prawa samorządu terytorialnego, (w:) W poszukiwaniu dobrego prawa, tom I, Perspektywa publicznoprawna, 2022, s. 150

Ciekawostki
Kpiną w zmiany do zmian Jak informowały media:
Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Polskiego Ładu; Polskiemu Ładowi; Polski Ład; Polski Ładzie; Polskim Ładem; Polskim Ładzie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • jak Boga kocham — Jak bonie dydy — skąd się to wzięło?
  • ł — Niezwykła historia polskiego ł
  • Toussaint — Wszyscy święci..., czyli o pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book