Polski Ład

Polski Ład (polityka)

Definicja

Polski Ład to program rządowy będący, przynajmniej w oficjalnie głoszonej wersji, planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Ortografia bez ładu? Oddajmy głos premierowi Mateuszowi Morawieckiemu:

Polski Ład to najbardziej ambitna solidarnościowa reforma systemu podatkowego, jakiej podjęliśmy się w ciągu 30 lat. Każda z nowych zmian, korekt — sprawia, że na Polskim Ładzie skorzysta jeszcze większa liczba Polaków. Poszerzenie pozytywnych stron Polskiego Ładu o nowe grupy społeczne jest dla mnie bardzo ważne. (gov.pl, 24.01.2022)

Nie był i nie jest Polski Ład

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4972 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Najwyższy czas uruchomić strategię, która pozwoli nam dokonać przełomu i odzyskać to, co odebrał nam wirus — poczucie stabilizacji i pewną przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego czas na Polski Ład — kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.

polskilad.pis.org.pl, dostęp 24.01.2023

Jeszcze dobrze nie przyzwyczailiśmy się do zmian, które wprowadził Polski Ład 1.0, a tymczasem rządzący zgotowali nam kolejne nowości w polskim systemie podatkowym. Polski Ład 2.0 ma naprawić błędy i niedoprecyzowania swojego starszego brata. Zacznie obowiązywać już od 1 lipca tego roku, co jest dość nietypową datą na zmiany w prawie podatkowym.

Marcin Iwuć, opis pod filmem Polski Ład 2.0 — najważniejsze zmiany od lipca 2022, youtube.com, 23.06.2022

Łatwość zmiany każdego uregulowania ustawowego nie dyscyplinowała do tworzenia prawa dogłębnie przemyślanego. Brak zaplecza merytorycznego przy tworzeniu prawa niewątpliwie nie mobilizuje posłów do tworzenia jasnych konstrukcji70.
70 Sytuację tę pokazuje dokładnie stanowisko przewodniczącego komisji, który na zarzut braku czasu przejrzenia 700-stronicowego projektu tzw. ustawy o Polskim Ładzie (ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 2105 ze zm.) odpowiedział, że w ustawie tak naprawdę ważne są trzy kwestie dla obywatela — podniesienie kwoty wolnej od podatku, wzrost progów podatkowych do 120 000 zł, obniżka podatku ryczałtowego dla wybranych zawodów.

Ryszard Paweł Krawczyk, W trosce o jakość prawa samorządu terytorialnego, (w:) W poszukiwaniu dobrego prawa, tom I, Perspektywa publicznoprawna, 2022, s. 150

Ciekawostki
Kpiną w zmiany do zmian Jak informowały media:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1563 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ptaszę — Połączenia z liczebnikiem
  • Capuleti — Jak się nazywa rodzina z Romea i Julii?
  • magnificencja — Jaki zaimek, przymiotnik i czasownik

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book