Patelnia

Patelnia (plac)

Definicja

Patelnia to potoczna nazwa niewielkiego placu w Warszawie, znajdującego się przed wejściem na stację metra „Centrum” (okolice Pałacu Kultury i Nauki), znanego z flash mobów, happeningów, małych demonstracji, obecności grajków muzycznych oraz jako miejsce spotkań przed wyruszeniem w miasto

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Teraz przyszedł czas na autorski projekt niekomercyjny, który potrwa przez 12 miesięcy. Za płótno dla artystów z Good Looking Studio posłuży ściana na słynnej Patelni przy Metro Centrum. Średnio co miesiąc obraz na ścianie będzie się zmieniał. — To świetne miejsce, do tej pory całkiem niewykorzystane — mówi Bartek Leśniewski. — A te ściany zasługują na to, aby coś się na nich działo — dodaje.

Ewa Jankowska, warszawa.naszemiasto.pl, 08.07.2014

Stawianie tam jakichkolwiek mebli miejskich (ławki, klomby) jest bez sensu. W szczycie komunikacyjnym Patelnia jest chyba jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście. Potoki ludzi wylewają się z metra, pędzą schodami na Śródmieście albo wylewają się z przejścia podziemniego do Domów Centrum. Po drodze muszą ominąć dziesiątki ulotkowiczów, tarasujących przejście.

komentarz na warszawa.wyborcza.pl, 2013

Na popularnej warszawskiej Patelni przed stacją metra Centrum z samego rana prezydent Andrzej Duda po raz kolejny rozdawał kawę przechodniom. 11 maja, po wygranej w I turze wyborów, mówił warszawiakom: — Wszyscy idziemy do pracy, w znaczeniu dosłownym i w tym znaczeniu, że chciałbym, aby wszyscy poszli do pracy — to znaczy, żeby ta praca była.

metrowarszawa.gazeta.pl, 25.05.2015

Ciekawostki
Skąd taka nazwa? Do czego nawiązuje potoczna nazwa tego placyku w Warszawie? Hipotez jest (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1539 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • informacja — Łączliwość informacji
  • podawać w wątpliwość — Poprawność: podawać w wątpliwość czy poddawać w wątpliwość
  • litera — Poprawność: z dużej/wielkiej/małej litery, od dużej/wielkiej/małej litery itd.

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book