Paris-Saclay

Paris-Saclay (centrum)

Definicja

Paris-Saclay to położone pod Paryżem międzynarodowe centrum nauki i technologii, uznawane za jedno z czołowych na świecie, obejmujące dwa ważne uniwersytety oraz wiele ośrodków badawczych, zarówno publicznych, jak i prywatnych

Wariant
  • (rzadziej) Paryż-Saclay
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Paris-Saclay specjalizuje się w naukach ścisłych i jest próbą stworzenia, jak określił to Emmanuel Macron, „MIT à la française”.

Miron Kądziela, f5.pl, 24.07.2021

Przez ostatnie lata w pierwszej „20” rankingu szanghajskiego był tylko jeden przedstawiciel Europy kontynentalnej: Politechnika Federalna w Zurychu (w 2020 r. na 20. miejscu). W tym roku do tego grona dołączył Uniwersytet Paris-Saclay, francuski eksperyment, który zaczął oficjalnie działać w styczniu br. z połączenia trzech uniwersytetów, w tym m.in. Paris-Sud, a także siedmiu tzw. grandes écoles (elitarnych szkół wyższych kształcących francuskie elity) oraz siedmiu instytutów badawczych.
Czternaste miejsce Uniwersytetu Paris-Saclay jest najwyższym w historii jakiejkolwiek francuskiej szkoły wyższej w siedemnastoletniej historii rankingu szanghajskiego.

euractiv.pl, 26.09.2020

Gramatyka

formy: Paris-Saclay

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • niebawem — W polszczyźnie Ignacego Krasickiego
  • a że — Co pisał Jason Hunt
  • pójdźka — A nazwa skąd?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book