LGBT

LGBT

Definicja

ruch, organizacja, manifestacja itp. LGBT związane są z informowaniem, walką o tolerancję, równouprawnienie, obecność w sferze publicznej osób o orientacji seksualnej innej niż dominująca orientacja heteroseksualna lub osób transpłciowych

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • gender
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Sąd Najwyższy w Indiach orzekł, że zapis w tamtejszym kodeksie karnym jest niezgodny z konstytucją. Tym samym ostatecznie zniesiono prawo dyskryminujące społeczności LGBT obowiązujące od 1861 roku. Orzeczenie Sądu Najwyższego to także ważny krok w kierunku dekolonizacji, gdyż większość byłych brytyjskich kolonii wciąż posługuje się XIX-wiecznymi prawami.

newsweek.pl, 6.09.2018

Kościół nie używa nazwy LGBT, ponieważ w niej samej zawarte jest zakwestionowanie chrześcijańskiej wizji człowieka. Zgodnie z obrazem biblijnym, Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, jako mężczyznę i kobietę, różnych w swoim powołaniu, ale równych w swej godności. Różnica płci, chciana przez Boga, stanowi podstawę małżeństwa i zbudowanej na nim rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa. Proponowane alternatywne wizje człowieka nie liczą się z prawdą o ludzkiej naturze, a odwołują się jedynie do wymyślonych ideologicznych wyobrażeń. Nie tylko są całkowicie obce europejskiej cywilizacji, ale — gdyby miały stać się podstawą normy społecznej — byłyby zagrożeniem dla przyszłości naszego kontynentu.

episkopat.pl, 13.03.2019

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje rzeczownikowe lewostronne: ideologia; osoby; pary; społeczność; środowisko
Ciekawostki
LGBT — pochodzenie skrótu To skrót angielski, ale także polski, ponieważ tworzące go wyrazy są internacjonalizmami. Poszczególne litery skrótowca LGBT odnoszą się do:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1485 pozostałych ciekawostek.
zamów
Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: LGBT

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • kapelusz — Odmiana: kapeluszy czy kapeluszów?
  • niebiosa — O dawnych formach niebiosów, niebiesiech, niebiosy
  • Jadźka — A gdyby tak Jaćka?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book