Ku-Klux-Klan

Ku-Klux-Klan

Definicja

Ku-Klux-Klan to organizacja zrzeszająca protestanckich białych mężczyzn z południowych stanów USA, działająca przez kilka lat po wojnie secesyjnej, zorganizowana na wzór tajnego stowarzyszenia, sprzeciwiająca się zmianom społecznym i równym prawom dla czarnoskórych mieszkańców (dyskryminująca też osoby innych ras i wyznawców innych religii, zwłaszcza żydów i katolików), stosująca brutalną przemoc, nieraz posuniętą do linczów, morderstw, podpaleń, w latach 70. XIX wieku zwalczana przez amerykańskie władze w szeroko zakrojonych akcjach; w 1915 roku reaktywowana, w latach 20. wieku XX licząca nawet kilka milionów członków, potem szybko tracąca popularność w wyniku skandali obyczajowych i przestępstw kryminalnych, samorozwiązana w 1944 roku; po II wojnie światowej odrodzona po raz drugi, ale tym razem nietworząca zwartej struktury, lecz działająca w formie luźno powiązanych grupek i frakcji; członkowie Ku-Klux-Klanu nosili białe stroje i charakterystyczne wysokie, spiczaste kaptury z zasłonami na twarz (mającymi jedynie otwory na oczy)

Wariant
  • (rzadziej) Ku Klux Klan
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W roku 1965 Komisja do Badania Działalności Antyamerykańskiej postanowiła podjąć dochodzenia przeciw Ku Klux Klanowi. Zbadania działalności tej organizacji zażądał prezydent Lyndon Johnson w związku z oburzeniem, jakie wywołało bestialskie zamordowanie w dniu 23 III 1965 r. na szosie w Alabamie uczestniczki marszu w obronie praw Murzynów — Violi Liuzzo.

Acta Universitatis Nicolai Copernici. Nauki humanistyczo-społeczne, 1967, s. 96

Ciekawostki
Etymologia
Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Ku Klux Klan; Ku-Klux-Klan; Ku Klux Klanem; Ku-Klux-Klanem; Ku Klux Klanie; Ku-Klux-Klanie; Ku Klux Klanowi; Ku-Klux-Klanowi; Ku Klux Klanu; Ku-Klux-Klanu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zadufany — O słowie zadufały (przez „ł”)
  • na odczepne — Skąd to odczepne, czyli o pochodzeniu
  • em — Skąd nazwa em?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book