Iskander

1. Iskander (imię)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Historyk zauważył, że bez przesady można nazwać bohaterskimi tych kilkunastu oficerów, którzy podjęli obronę, zatrzymywali spanikowanych żołnierzy i kierowali z powrotem do walki i obsadzali barykady. Byli to m.in. dowódca przedmościa płockiego mjr Janusz Mościcki (23 lata), Francuz kpt. Albert de Bure, por. Edward Czuruk, dowódcza żandarmerii wojskowej, por. Czesław Smoczyński, dowódca plutonu żandarmerii polowej, dowódca Tatarskiego Pułku Ułanów por. Iskander Achmatowicz i inni oficerowie, jak Antoniewski, Borycki.

plock.gosc.pl, 18.08.17

2. Iskander (broń rakiet.)

Definicja

Iskander to rosyjski pocisk balistyczny umieszczony na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią, mający zasięg do mniej więcej 500 kilometrów

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Rozmieszczono Iskandery czy iskandery? Częściej mówi się o broni, systemach rakietowych typu „Iskander” (ros. opieratiwno-takticzeskij rakietnyj kompleks „Iskandier”), zapisywanych od dużej litery, niż o pojedynczych egzemplarzach tej „marki”, które w miarę łatwo, choć nie bez zastrzeżeń rozróżniamy w przypadku np. samochodów i papierosów. Czy tu egzemplarzem marki jest, upraszczając, samochód z rakietą czy sama rakieta. Porównajmy:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3487 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” — oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.

polskieradio.pl, 7.02.18

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • Fansipan — O zapisie nazwy najwyższego szczytu Wietnamu
  • awizo — Odmiana: awiz czy awizów?
  • chłopak — Odmiana: chłopacy czy chłopaki? I grali czy grały?

Ciekawostki

  • bździągwa — Pochodzenie słowa bździągwa
  • P.T. — Pochodzenie P.T.
  • HTTPS — Pochodzenie słowa HTTPS

Mogą Cię zainteresować również hasła