Han

Han (osoba)

Definicja

Hanowie to naród stanowiący większość (ponad 90%) mieszkańców Chin i Tajwanu, używający różnych dialektów języka chińskiego; obiegowo Hanów utożsamia się z Chińczykami

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • Chińczyk Han
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • Chińczyk; Tajwańczyk
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Urumczi, stolica autonomicznego regionu Sinkiang-Ujgur na północnym zachodzie Chin, było w lipcu sceną zamieszek na tle etnicznym. W starciach Ujgurów z napływowymi Chińczykami zginęło wówczas blisko 200 osób, głównie Hanów.

wp.pl. 3.09.2009

[[meaning:Sun Yat-sen]] programowo dążył do „rasowego ujednolicenia” Chin, tj. stopniowej asymilacji innych narodowości. Proklamując republikę, mówił o Hanach jako „niewolnikach i narodzie przez 250 lat pozbawionym ojczyzny przez Mandżurów, wywodzących się ze wschodnich dynastii barbarzyńskich”, ale zarazem odmawiał innym narodowościom prawa do samodzielności. Podkreślanie przez Sun Yat-sena odrębności rasowej „narodu Chin” – a zatem „narodowości państwowej” – w stosunku do innych grup etnicznych wykluczyło na płaszczyźnie ideologicznej możliwość rozróżniania narodowości na obszarze samych Chin, bowiem narodowość rozpatrywano w kategoriach politycznych, a nie etnicznych: pod względem terytorialnym musiała się ona pokrywać z granicami państwa. (...) W efekcie taka polityka przyniosła jedynie dalsze zaostrzenie konfrontacji między narodowościami na obszarze Chin, w tym wrogość mniejszych grup etnicznych wobec dominującej narodowości Han.

Jerzy Bayer, Waldemar Dziak, Tybet. Szkice z dziejów chińsko-tybetańskich, 2015, s. 361

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Han; Hana; Hanach; Hanami; Hanem; Hanie; Hanom; Hanów; Hanowi; Hanowie; Hany

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book