Glock

1. Glock (firma)

Definicja

Glock GmbH to austriacki producent broni, znany głównie z produkcji pistoletów, a także jego marka

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Austriacki Glock miał więcej szczęścia niż polski Bumar: zdobył kontrakt na dostawę 200 tys. pistoletów dla irackiej policji i nie jest to podobno ostatnie słowo. Amerykanie płacą gotówką pochodzącą ze środków skonfiskowanych Saddamowi Husajnowi. Czym Glock zdobył serca Jankesów? Neutralna Austria, rzecz jasna, nie przyłączyła się do antysaddamowej koalicji, ale odmówiła nawet zgody na tranzyt amerykańskiego sprzętu wojskowego z Niemiec do Włoch. (...) Pistolety składane będą w zakładach Glocka w Smyrnie pod Atlantą i stamtąd pojadą do Iraku.

NKJP: Polityka, 2004

Zbigniew Rau poinformował wczoraj dziennikarzy o realizacji przetargu na broń dla funkcjonariuszy. Otrzymają 300 nowych pistoletów marki Glock.
— Ta broń trafi do funkcjonariuszy, którzy wykonują niebezpieczne zadania na ulicach — powiedział Zbigniew Rau.

NKJP: Polska Głos Wielkopolski, 2007

 1.1. glock (pistolet)

Definicja

glock to pistolet tej marki, wykorzystywany m.in. przez siły zbrojne i organy ścigania na całym świecie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na szybę drzwi pada wreszcie podwójny snop światła, znak zwiastujący, że to już. Carlos nie zdejmuje jednak dłoni z poręczy, bo obaj młodzi kolesie dziwnie prędko podrywają się z miejsca i ustawiają po obu stronach drzwi na peron, a przy okazji sięgają do kieszeni, jeden po srebrną odznakę w skórzanej oprawie, a drugi po automatycznego glocka. Carlos nie mieszka długo w Nowym Jorku, ale wie, że zwykli gliniarze nie chodzą z glockami. Dla zwykłych gliniarzy są rewolwery colt. Glocki natomiast...

NKJP: Piotr Siemion, Niskie Łąki, 2000

2. Glock (nazwisko)

Definicja

Glock to nazwisko obce, m.in. Charles Young Glock (ur. 1919) — amerykański socjolog religii

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pojęcie konwersji ma szerszy zakres aniżeli pojęcie doświadczenia religijnego, choć może obejmować jego rozwój. Charles Glock i Rodney Stark (1965, s. 39–66) stwierdzili, że doświadczenie religijne bywa boskie lub diaboliczne i wskazali, że przybierać może cztery postacie, ewentualnie jako sekwencje w toku swej ewolucji. Najpierw wystąpić może poczucie potwierdzające istnienie nadnaturalnego czynnika. Potem — poczucie wzajemności, czy świadomość zauważania własnego istnienia przez czynnik nadnaturalny. Na trzecim etapie pojawia się afektywny związek i kontakt z czynnikiem nadnaturalnym i wreszcie, w fazie ostatniej — poczucie wybrania i aktywne uczestnictwo w zamiarach czynnika nadnaturalnego.

NKJP: Elżbieta Hałas, Konwersja perspektywa socjologiczna, 2007

Fin Heikki Kovalainen z McLaren-Mercedes odniósł pierwsze zwycięstwo w Formule 1, wygrywając wczoraj wyścig o Grand Prix Węgier. Ósme miejsce na torze Hungaroring zajął Robert Kubica z ekipy BMW-Sauber.
Kovalainen wyprzedził Niemca Timo Glocka z Toyoty, który również uzyskał najlepszy wynik w karierze. Trzecie miejsce zajął inny Fin Kimi Raikkonen z Ferrari, broniący w tym sezonie tytuł mistrza świata.

NKJP: Dziennik Polski, 2008

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • billing — Pisownia: billing czy biling?
  • musli — Rodzaj: to musli czy te musli
  • spiczasty — Warianty: spiczasty czy szpiczasty?

Ciekawostki

  • SMS — Pochodzenie słowa SMS
  • Kutno — Zdrobnienie od Kutno?
  • zwiać — O zwieli

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book