D'Hondt

1. D'Hondt (nazwisko)

Definicja

D’Hondt to nazwisko obce, m.in. Victor D’Hondt (1841–1901) — belgijski prawnik i matematyk, twórca jednej z metod podziału mandatów w wyborach według ordynacji proporcjonalnej

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niestety, nie każdy jest Victorem D’Hondtem z jego matematycznym rozumem, dlatego pozwolę sobie przetłumaczyć powyższy akapit na „nasze”. Na pierwszym miejscu listy umieszcza się „lokomotywę” – osobę popularną, znaną wyborcom z mediów – taka osoba najczęściej „robi” wynik, a ordynacja wg D’Hondta powoduje, że liczba głosów oddana na na „jedynkę” nie tylko powoduje, że „jedynka” zostaje posłem, ale jednocześnie liczba wszystkich głosów oddanych na listę mojej partii w okręgu decyduje, ile miejsc poselskich jej przypadnie. W ten sposób głosy oddane na „jedynkę” plus głosy oddane na pozostałych kandydatów partii „wciągają” kandydatów z kolejnych miejsc, nawet gdy dostają oni śmiesznie małe poparcie.

jowgdanski.info, 22.06.2015

 1.1. metoda D'Hondta

Definicja

metoda D’Hondta to sposób podziału mandatów do parlamentu, organu samorządu itp. według specjalnego wzoru faworyzującego te partie lub komitety, które dostały większe poparcie, np. jeśli jakaś partia dostanie 5% głosów i 10 mandatów, to partia, która dostanie 20% nie uzyska 40 mandatów, ale znacznie więcej (ile dokładnie więcej, o tym decydują wyliczenia według wzoru)

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • aspekt — Poprawne użycie
  • Niamej — Mieszkaniec Niamej, mieszkanka Niamej, przymiotnik
  • kardynał — Jak zwracać się do kardynała

Ciekawostki

  • keks — Dlaczego keks i keksy, a nie kejk i kejki?
  • na odczepne — Skąd to odczepne, czyli o pochodzeniu
  • skąd — Skąd to !z kąd?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book