Bolszoj

teatr Bolszoj (kultura)

Definicja

teatr Bolszoj to wystawiający przedstawienia operowe i baletowe rosyjski teatr, mieszczący się w zabytkowym gmachu w centrum Moskwy, będący wizytówką całej rosyjskiej sztuki baletowej, słynny na całym świecie

Wariant
  • Teatr Bolszoj
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Co jest wielkie i co się odmienia w Teatrze Wielkim Z nazwą rosyjskiego teatru w polszczyźnie wiążą się dwa trudne pytania: Czy pisownia Teatr Bolszoj (wielka litera) jest dopuszczalna? A czy jeśli pomijamy część teatr, to Bolszoj należy odmieniać?
Tak, pisownia Teatr Bolszoj jest dopuszczalna i stosunkowo częsta. Ale wolelibyśmy nie odpowiadać, co ma się dziać z nazwą moskiewskiego teatru po

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4976 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

new.nazywowkinach.pl, dostęp 21.07.2021

Teatr Bolszoj, założona w 1776 r. legendarna rosyjska trupa baletowa, miał dać w londyńskiej Royal Opera House 21 spektakli między 26 czerwca a 14 sierpnia.
Teraz ROH poinformowała o zerwaniu będących na finiszu rozmów. „Niestety w obecnej sytuacji występy nie mogą dojść do skutku" — napisano w oświadczeniu Covent Garden.
Władimir Urin, dyrektor Bolszoj, został powołany przez rząd (wówczas premiera) Władimira Putina w 2013 r. Jest stronnikiem prezydenta, w 2014 r. jego nazwisko znalazło się wśród setki podpisów pod listem otwartym ludzi rosyjskiej kultury popierających aneksję Krymu przez Rosję.

wyborcza.pl, 26.02.2022

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Alaska — A może na Alasce mieszka Alaskanin, a może Alaskijczyk, a może Alaskańczyk?
  • babcia — Zwracanie się do własnej babci
  • koń — Odmiana: końmi czy koniami?

Ciekawostki

  • VOD — Pochodzenie nazwy VOD
  • patron — Jak to się można pomylić
  • sarkazm — Sarkazm i sarkanie, czyli o pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book