środki masowego przekazu

środki masowego przekazu

Definicja

środki masowego przekazu to ogół środków służących podawaniu rzeszom odbiorców różnych informacji, np. prasa, radio, telewizja, Internet, kształtujących opinię publiczną

Wariant
  • środki przekazu
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • książkowo:czwarta władza
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Uważał, że jego obowiązkiem jest oświecać i uświadamiać społeczeństwo amerykańskie. Wydawał więc publikacje rządowe, wygłaszał przemówienia publiczne. Żaden z jego poprzedników w Białym Domu nie posługiwał się tak szeroko środkami masowego przekazu. Wilson, podobnie jak Jefferson i Lincoln, posługiwał się świetną angielszczyzną, ale w o wiele większym od nich stopniu wykorzystywał słowo mówione i pisane dla kształtowania swojej polityki oraz bieżących wydarzeń.

NKJP: Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki, 1999

Zaledwie Pius XII wyraził swe poparcie dla idei Europy szukającej jedności ponad podziałami, natychmiast został oskarżony o zamiary wskrzeszenia struktur Świętego Imperium Rzymskiego. O tym, iż podobne zarzuty nie przeminęły wraz z klimatem zimnej wojny, mogą świadczyć komentarze do Synodu Biskupów Europy zwołanego w 1990 roku przez Jana Pawła II. Nawet w tych środkach przekazu, które z reguły nie celują w pogoni za sensacją, pojawiły się wówczas opinie, iż papież z Polski pragnie znowu powrócić do idei Imperium Rzymskiego, które sięgać będzie aż po Syberię.

NKJP: Józef Życiński, Ziarno samotności, 1997

Kapitan Paul Watson, jeden z legendarnych założycieli Greenpeace’u, który później założył własną organizację Sea Shepherd i dowodząc jej „flotyllą” ratuje foki, delfiny i wieloryby, napisał niedawno: „Środki przekazu nie są zainteresowane faktami. Zainteresowane są dramatem, skandalem, przemocą i seksem. Bez atrakcyjnych obrazków żaden temat nie zainteresuje telewizji, podobnie jak prasowy reportaż „żyje” dzięki sensacyjnym zdjęciom. Jeśli nie nauczymy się korzystać ze środków przekazu i manipulować nimi, będziemy przez nie całkowicie pomijani. Dlatego mówmy zawsze jak najprościej i jak najgłośniej. Nie bawmy się w wyjaśnienia. Ignorujmy kierowane do nas pytania — jeśli zbaczają z tematu — i mówmy wprost o co chodzi. W środkach przekazu nie ma żadnego obiektywizmu.

dzikiezycie.pl, grudzień 1994

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Spisz — Odmiana: Spisza czy Spiszu?
  • tzn. — Interpunkcja: tzn. i przecinki
  • magnificencja — Jaki zaimek, przymiotnik i czasownik

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

zapisz się na newsletter