Kursywy używamy do zapisu
Kursywy używamy do zapisu
Kursywy możemy użyć do zapisu
Kursywy używamy w przypadku zapisu
W napisach do filmu kursywą zapisuje się wypowiedź kogoś, kogo głos dochodzi spoza kadru. Może to być zarówno głos narratora, głos bohatera odczytującego w myślach list, jak i głos dochodzący z telewizora, radia czy telefonu.
Czasem twierdzi się, że kursywą można zapisywać też słowa kogoś spoza kadru, ale znajdującego się w tym samym pomieszczeniu czy ogólniej miejscu (czyli np. gdy rozmawia kilka osób, a kamera pokazuje kogoś innego niż osoba wypowiadająca się w danej chwili). Praktyka
Generalnie nazw leków nie zapisuje się kursywą. Wyjątek dotyczy
Kursywę możemy też stosować w tych fragmentach tekstu, które po prostu z jakichś powodów chcemy podkreślić, por.
— Obiecałaś, że opowiesz mi o swoim losie — powiedziała Alicja — i o tym, dlaczego nienawidzisz... K i P — dodała szeptem, obawiając się, że urazi ją ponownie.
— O, goni smutny i długi mnie los, smutny i długi jak ta opowieść! — powiedziała Myszka, zwracając się ku Alicji i wzdychając.
— Ogon i smutny, i długi? — powiedziała Alicja spoglądając ze zdumieniem na jej ogon. — Długi tak, ale dlaczego mówisz, że smutny?
Uwaga 1.
W przypadkach od opisanych w punkcie 1. do opisanych w punkcie 4.
Uwaga 2.
Jeśli składamy kursywą jakiś fragment tekstu, w którym pojawia się wyrażenie z innych względów
Uwaga 3.
Nie używamy kursywy do zaznaczenia metaforycznego znaczenia frazy w tekście, tak samo jak nie używamy w tym celu cudzysłowów!
Uwaga 4.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na wyróżnianie w tekście
Pełna treść tej i 427 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.