18 Wersaliki (duże litery)
sposób zapisu (tekst)

Spis treści:

1. Początki zdań, nazwy własne, skrótowce

Na początek podajemy podstawowe, można by rzec: oczywiste, zastosowanie wersalików. Z jednej strony przecież każdemu jest wiadome, że zdanie zaczynamy od wielkiej litery, że nazwę własną zapisujemy od wielkiej litery i że skrótowce zapisujemy wielkimi literami. Z drugiej strony jednak reguł językowych mających w nagłówku „JAKĄ LITERĄ” mamy w Dobrym słowniku ponad siedemdziesiąt. I to do nich odsyłamy po szczegóły

A w dalszej części tej reguły zajmiemy się innymi zastosowaniami wersalików — zwłaszcza takimi, gdy całe słowo lub cały tekst z jakichś powodów zapisywany jest wielkimi literami.

2. Nagłówki, tytuły

Wersalików używa się

3. Formularze

W wielu formularzach wypełnianych ręcznie zaleca się lub nakazuje stosowanie wielkich liter, po to żeby zwiększyć czytelność odręcznego pisma.

4. Językoznawstwo

W pracach językoznawczych wersalików używa się

5. Słowniki, encyklopedie

W encyklopediach, leksykonach, także w dawniejszych słownikach wyrazy

6. Wyróżnienie

Stosowanie wersalików jest

7. Dialogi

W tekstach

8. Uwagi dodatkowe

Uwaga 1. Nie powinno się zapisywać zbyt długich fragmentów tekstów wersalikami, ponieważ taki tekst trudno się czyta. Czytelność tekstu zapisanego wersalikami maleje wraz z jego długością.

Uwaga 2. Przyjmuje się, że zapis w Internecie (na forach, w komentarzach do wpisów blogowych itp.) słów wersalikami oznacza krzyk. Takie zapisy świadczą zatem o braku szacunku do czytających i łamią netykietę.

Uwaga 3. Generalnie, jeśli już zapisuje się jakiś tekst wersalikami,

Pełna treść tej i 414 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
newsy, porady + e-book