weekend

1. weekend

Definicja

weekend to koniec tygodnia, głównie sobota i niedziela (dla niektórych również piątkowy wieczór), kojarzony z czasem wolnym (dorośli nie idą do pracy, a dzieci do szkoły)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • koniec tygodnia

 1.1. długi weekend

Definicja

długim weekendem nazywa się potocznie kilkudniowy czas wolny od pracy wynikający z sąsiedztwa weekendu i dni świątecznych (odpowiednie wzięcie urlopu w wypadające pomiędzy nie dni powszednie może dawać w efekcie nawet kilkanaście dni wolnych od pracy)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Polacy już przebierają nogami. Do długiego weekendu zostało niespełna pięć dni. Kto może — kombinuje, żeby wyrwać dla siebie jak najwięcej dni wolnych. Bo przecież wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by mieć pięć dni wolnego.

NKJP: Super Express, 2006

Kolejny 4-dniowy pomost (od 22 do 25 maja) związany jest ze świętem Bożego Ciała. Bliskość obu pierwszych długich weekendów zachęca do jeszcze innego rozwiązania, szczególnie korzystnego dla osób z małym wymiarem urlopu. Warto go wykorzystać w okresie między tymi weekendami, co pozwoli wypoczywać bez przerwy od 1 do 25 maja (kosztem 14 dni urlopu) lub nawet przez miesiąc (od 26 kwietnia), wykorzystując 17 dni urlopu.

NKJP: Polityka, 2008

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • sprzysiąc się — Kłopoty z bezokolicznikiem, czyli sprzysiąc się a sprzysięgnąć się
  • balonBalona czy balonu? Jak odmienia się balon w różnych znaczeniach?
  • plamisty — Jeszcze o użyciu

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book