operacjonalizacja

operacjonalizacja

Definicja

operacjonalizacja zmiennych teoretycznych, założeń itp. to nadanie im określonego sensu empirycznego, czyli ich sprawdzenie w praktycznych procesach, w których mogą być mierzone i obserwowane; pojęcie specjalistyczne, używane w psychologii, socjologii i czasem zarządzaniu

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przykładowo, konceptualizując aktywność obywatelską jako zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych, w procesie operacjonalizacji jako wskaźnik aktywności obywatelskiej potraktować możemy pytanie o to, czy respondent jest członkiem organizacji pozarządowej.

researchonline.pl, 2013

Większych problemów w porównaniu z pomiarem efektywności dostarcza pomiar kompetencji, czyli ocena ich poziomu u pracowników. Kompetencje (...) są pojęciem dosyć trudnym do operacjonalizacji, czyli do ujęcia we wskaźnikach, do pokazania „czarno na białym”, czym są. Dla przykładu kompetencja „umiejętność współpracy” jest dla wszystkich zrozumiała intuicyjnie, ale trudno ją opisać tak, aby każdy zrozumiał ją dokładnie tak samo (mimo że każdy ma własne pojęcie tej kompetencji, wyrosłe z własnych doświadczeń).

NKJP: Romuald Korach, Nagroda i kara. Profesjonalna ocena pracownika, 2009

Proponowane, choć wybrane, obszary diagnozy w różny sposób mogą się przejawiać w indywidualnym funkcjonowaniu jednostki, stąd konieczna jest choćby ogólna i wybiórcza ich konceptualizacja (model obszarów diagnozy) i operacjonalizacja (katalog zmiennych). Zestawienie ogólnych kategorii i kryteriów diagnostycznych, bez szczegółowej ich operacjonalizacji, którą indywidualnie, adekwatnie do potrzeb i na podstawie polecanej literatury, musi dokonać refleksyjnie działający diagnosta, zobrazowano na schemacie 27.

NKJP: Ewa Wysocka, Diagnoza w resocjalizacji. Obszary problemowe i modele rozwiązań w ujęciu psychopedagogicznym, 2008

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje rzeczownikowe prawostronne: celów; hipotez; koncepcji; kryteriów; pojęcia; problemu; wiedzy; założeń; zmiennych
  • czynność: zoperacjonalizować
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Niemcy — W Niemczech i o Niemczech
  • wziąć — O błędnym !wziąść
  • kiermasz — Odmiana: kiermaszy czy kiermaszów?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book