Kohelet

1. Kohelet

Definicja

Kohelet to żyjący na przełomie IV i III wieku przed naszą erą nieznany mędrzec hebrajski, autor biblijnej Księgi Koheleta, w tradycji judaistycznej utożsamiany z królem Salomonem (dziś się tak nie uważa)

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Kohelecie; Kohelet; Koheleta; Koheletem; Koheletowi

 1.1. Księga Koheleta

Definicja

Księga Koheleta to jedna z dydaktycznych ksiąg Starego Testamentu, w niej zawarte są słynne słowa vanitas vanitatum et omnia vanitas, będące jej przewodnim motywem; w księdze ukazana jest marność ludzkiego życia, którego szczęście nie może być oparte ani na życiu fizycznym, ani intelektualnym, nic nie może zaspokoić pragnienia ludzkiego serca, w końcowych zaleceniach zaś zawarta jest wskazanie mądrego i umiarkowanego korzystania z życia, ścisłego przestrzegana Bożych nakazów oraz pamiętania o sądzie ostatecznym

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
  • 173. jaką literą (działalność ludzka): tytuły dzieł — ogólnie dostępna
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • Księga Eklezjastesa; Księga Kaznodziei
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Sugerowane więc autorstwo Salomona na podstawie tekstu księgi należy raczej traktować jako zwykłą fikcję literacką, zaplanowaną celowo przez hagiografa, który wyzyskując autorytet króla-mędrca chciał zdobyć u czytelnika bezwzględną aprobatę dla swoich poglądów. Kto więc był faktycznym autorem Księgi Koheleta, nie wiadomo. Tekst jej zdaje się wskazywać, że był nim Izraelita pochodzący z Judei, który w dowód uznania dla swego mistrza utrwalił na piśmie jego naukę.

Marcin Gęsikowski, niedziela.pl, 01.08.13

Kluczowym słowem Księgi Koheleta, powtarzającym się jak refren, jest słowo „marność”. Pojawia się ono w tej krótkiej księdze aż sześćdziesiąt cztery razy. Marnością jest wszystko, co człowiek może posiąść, zdobyć, przeżyć, bo nic nie da mu satysfakcji, nic nie uczyni go szczęśliwym, dopóki jego życie będzie biegło z dala od Boga.

twr.osw.pl, 10.12.14

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Księdze Koheleta; Księga Koheleta; Księgą Koheleta; Księgę Koheleta; Księgi Koheleta; Księgo Koheleta

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • jazz — O usilnym polszczeniu jazzu i słów pochodnych
  • kulomb — Pochodzenie słowa kulomb
  • spam — Żartobliwie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book