Herceg Novi

Herceg Novi (miasto)

Definicja

Herceg Novi to miasto portowe i kurort w Czarnogórze

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Kłopotliwy Herceg Obecnie dyskusyjne jest, czy nazwę tę należy odmieniać, czy może pozostawiać w tekstach nieodmienioną. Nasza kwerenda pokazała, że w tekstach częściej pojawia się

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4394 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jugosłowiańskie (czarnogórskie) kurorty: Herceg Novi nad Zatoką Kotorską, słynne z gajów mimozowych pokrytych żółtymi kulkami kwiatów, Bar, słynny z najstarszych w świecie drzew oliwnych i rozległych piaszczystych plaż, Budva, miasto festiwali, miasto-teatr, jak się tu o nim mówi od zawsze, Kotor.

NKJP: Polityka, 2001

Dużym, nawet spektakularnym, jej sukcesem był występ (13–19 czerwca br.) na festiwalu „Herceg Novi 2005” w Czarnogórze, gdzie zaprezentowała się m.in. w: Herceg Novi, Kotorze i okolicznych miejscowościach. Tym większym, że Młodzieżowa Orkiestra Dęta była jedynym zespołem z Polski.

NKJP: Gazeta Częstochowska, 2005

Leopold Mandić urodził się w 1866 r. w Hercegu Novim (dziś na granicy Czarnogóry i Chorwacji), a zmarł w opinii świętości właśnie w Padwie w 1942 r. W czasie jego kanonizacji w 1983 r. Jan Paweł II nazwał go apostołem sakramentu pojednania. Mizernej postury (135 cm wzrostu), chorowity zakonnik potrafił czuwać w konfesjonale 15 godzin na dobę. Nie odznaczał się darem wymowy, stąd nie głosił rekolekcji ani kazań.

franciszkanska3.pl, 7. 11.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • informacja — Łączliwość informacji
  • Sz. Państwo — Poprawne użycie
  • HIV — O różnych zapisach wirusa HIV i odmianie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book