zbójnicki

zbójnicki (taniec)

Definicja

zbójnicki to podhalański, popisowy taniec, wykonywany na małej przestrzeni przez od kilku do kilkunastu mężczyzn, pełny przyśpiewek (tańczący najpierw chodzą wokół przewodnika lub w kole w takt marsza), przytupywania, obrotów, przysiadów, podskoków i trącania się ciupagami

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) kapela przygrywa, zespół szesnastu chłopa wyskakuje w obrocie w górę, spada na scenę i... ta się wali. Wszyscy wpadają pod scenę. Proszę sobie wyobrazić tragizm sytuacji, ale błyskotliwość Michała i sprawność chłopców spowodowały, że w ciągu sekund przenieśli się na podest przed merostwem i kontynuowali zbójnickiego. Szał na widowni był nieprawdopodobny!

NKJP: Tygodnik Podhalański, 1999

Na scenie iskrzyło się od krzesanych i zbójnickich w wykonaniu zespołu „Hyrni”. (...)Zabawa przy dźwiękach góralskiej muzyki trwała do samego rana.

NKJP: Tygodnik Podhalański, 1999

Marsze w koło, występujące pomiędzy poszczególnymi figurami zbójnickiego, tworzą jakby osnowę i są zarazem jedyną formą wypoczynku w tym szalenie męczącym tańcu. Opisy zbójnickiego w XIX wieku przedstawiały go jako taniec pokrewny z arabską „fantazją”, ukazując „dzikie skoki” i „walki na ciupagi” wokół ogniska przy akompaniamencie dudziarza, na tle majestatycznych szczytów i turni tatrzańskich. Do dziś istota tańca — ukazanie dzielności mężczyzn — nie uległa zmianie, zasadniczo jednak zmieniło się jego wykonywanie. Z chwilą wejścia zbójnickiego na estradę zagubiła się indywidualność każdego z tancerzy, zastąpiona pokazem musztry pod kierunkiem prowadzącego.

karpackiezboje.pl, 23.02.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: zbójnicki; zbójnickich; zbójnickie; zbójnickiego; zbójnickiemu; zbójnickim; zbójnickimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book