wabi-sabi

wabi-sabi (idea)

Definicja

wabi-sabi to przekonanie wywodzące się z filozofii Dalekiego Wschodu o tym, że ładne i wartościowe jest to, co niedoskonałe i już trochę zniszczone upływem czasu; w Polsce najczęściej mówi się o tym w odniesieniu do stylu dekoracji wnętrz

Wariant
  • wabi sabi
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niestety korygowanie powszechnej komercyjnej świadomości to walka z wiatrakami. Podzielę się swoim najmocniejszym przeżyciem związanym z wabi-sabi. Po śmierci Dziadków porządkowaliśmy ich rzeczy (głównie wyrzucając). Trafiłam na lnianą ściereczkę kuchenną, starą i spraną, z maleńką łatką z innego materiału starannie naszytą przez Babcię. Ta łątka była dla mnie kwintesencją wabi-sabi i czymś w rodzaju „przekazu z zaświatów” — tak można żyć: skromnie, oszczędnie, nie marnując.

minimalplan.com, 2.03.2018

Filozofia wabi-sabi to nic innego jak akceptacja niedoskonałości w naszym otoczeniu. Coś się obtłucze — nie wyrzucaj tego tylko sklej, a pękniecie uwydatnij złotą spoiną. Oderwał się pompon od poduszki, oderwij co drugi, będzie ciekawiej. Podłoga drewniana, która jeszcze niedawno tworzyła idealną powierzchnię, teraz jest pełna śladów po zabawie Twoich dzieci? Pokochaj to, dom to historia, którą piszecie razem.

makehomeeasier.pl, 17.01.2018

Wabi sabi to pojęcie wywodzące się z Japonii. Słowo wabi oznacza prostotę, natomiast sabi tłumaczy się jako akceptację dla piękna wynikającego z upływu czasu, z naturalnych procesów starzenia. (...) Wabi sabi akceptuje więc asymetrię, brak perfekcji, upływające lata. Stoi w opozycji do konsumpcjonizmu (wystarczą te przedmioty, które już zgromadziliśmy, nie ma potrzeby kupowania nowych, seryjnie produkowanych rzeczy), życia w pośpiechu, ciągłego śledzenia dizajnerskich nowinek, otaczania się nadmiarem gadżetów.

elle.pl, 3.03.2018

Gramatyka

formy: wabi-sabi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book