ucharakteryzować

ucharakteryzować

Definicja

jeśli ktoś, np. aktor, został ucharakteryzowany (na kogoś), to czasowo zmieniono mu wygląd, zwłaszcza twarzy, za pomocą makijażu, sztucznego zarostu, peruki, sztucznej skóry itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nie udało się też inne zadanie — na rzeszowski basen miało przyjść co najmniej 100 blondynek, co było warunkiem wygrania zakładu przez prowadzącego program na żywo z Warszawy Piotra Szwedesa. Nie pomogła nawet Anna Popek ucharakteryzowana na Marylin Monroe.

NKJP: Nowiny, 2006

— (...) Dla doświadczonej aktorki granie mężczyzny nie jest trudne. Doskonale wiem, jak mężczyźni chodzą, jak ustawiają nogi, gdy siadają. Nieraz już to grałam. Debiutowałam zresztą we Lwowie rolą chłopca.
— Na ekranie jednak jest Pani mocno ucharakteryzowana.
— No tak, charakteryzacja to było arcydzieło. Gdy doklejano mi zarost, wąsik, włosy, które miałam nawet w uszach, to na ten widok w lustrze oczy wychodziły mi na wierzch. Charakteryzacja za każdym razem trwała półtorej godziny i nie ukrywam, że na początku była dość bolesna. Ja siedziałam w fotelu, a Marysia Dziewulska, z którą się szybko zaprzyjaźniłam, powtarzała cały czas — tylko się nie ruszaj, bo mam nożyczki przy twoim oku. Później trzeba było ubrać jeszcze kapelutek, no i okulary, które nosił Nikifor. Ja na szczęście ich nie potrzebuję.

NKJP: Gazeta Krakowska, 2009

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy alfabetycznie: nieucharakteryzowana; nieucharakteryzowaną; nieucharakteryzowane; nieucharakteryzowanego; nieucharakteryzowanej; nieucharakteryzowanemu; nieucharakteryzowani; nieucharakteryzowania; nieucharakteryzowanie; nieucharakteryzowaniem; nieucharakteryzowaniu; nieucharakteryzowany | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • znacznie — Niepotrzebne j
  • musli — Rodzaj: to musli czy te musli
  • aby — Czy wolno użyć spójnika aby na początku zdania?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book