tajga

tajga (lasy)

Definicja

tajga to lasy iglaste (z domieszką drzew liściastych, np. brzozy) w północnej części Azji (Syberia), Europy i Kanady, tworzące strefę roślinną w klimacie umiarkowanym i chłodnym (na północy sąsiadującą z tundrą, a na południu z lasami liściastymi lub ze stepami)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marsz przez tajgę jest bardzo uciążliwy nie tylko ze względu na komary czy kleszcze, przed którymi lepiej zaszczepić się w punkcie sanitarnym. W wędrówce może przeszkadzać bardzo bujna, sięgająca pasa roślinność, liczne wykroty, połamane drzewa, zamaskowane dziury — nie jest więc to spacer po deptaku. Oczywiście, nie ma tu mowy o jakichkolwiek ścieżkach — w każdej chwili grozi złamanie nogi. Samotny myśliwy, gdy przytrafi mu się takie nieszczęście, musi albo przemóc ból, usztywnić nogę i jakoś doczołgać się do własnej chaty, albo słuch o nim ginie. Dlatego, mimo że za skórkę sobola syberyjski myśliwy dostawał w zeszłym roku 12 tys. rubli (przy średniej pensji 4 tys. rubli), niewielu jest śmiałków, którzy decydują się na ciężkie, samotne, choć bardzo romantyczne życie trapera.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1993

Ciekawostki
A kto mieszka w tajdze? Prócz łosi, wiewiórek i rosomaków. No i wielkiej liczby komarów. Żarty żartami, ale nie mamy w polszczyźnie
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: tajdze; tajg; tajga; tajgą; tajgach; tajgami; tajgę; tajgi; tajgo; tajgom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • ołów — Takie są skutki braku ołowiu
  • pomarańcza — Pochodzenie nazwy pomarańcza
  • katabas — Pochodzenie katabasa

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book