szezlong

szezlong (mebel)

Definicja

szezlong to niski, jednoosobowy mebel o długim siedzeniu, służący do odpoczynku w pozycji półleżącej, mający oparcie wzdłuż krótszego boku (rzadziej z drugim oparciem, prostopadłym do pierwszego i mniejszym); niektóre szezlongi wyglądają jak wydłużone fotele: mają ukośnie ustawione oparcie i siedzisko jak półokrągły mostek

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • fotel; kanapa; kozetka; leżanka; mebel wypoczynkowy; otomanka; rekamiera; sofa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W siedemnastowiecznej Francji tapicerowany szezlong był symbolem bogactwa oraz dobrego pochodzenia. Umieszczano go w gabinecie pana domu, aby mógł w ciągu dnia wypocząć i zrelaksować się. Kolejne stulecie to rozkwit popularności tego mebla, do dziś kojarzy się przede wszystkim ze stylem rokoko, zapoczątkowanym przez Ludwika XV.

budnews.pl, dostęp 14.06.2022

Królowa ciężko opadła na szezlong zarzucony rozmaitymi futrami z jedwabnym podbiciem, zamknęła oczy i otworzyła je dopiero wtedy, gdy goście w pokornym milczeniu opuścili komnatę. (...)
Usiadłam niezgrabnie na krawędzi szezlonga, nie było tam dla mnie miejsca, szczególnie że miałam na sobie tyle warstw odzienia. Ujęłam jednak dłoń królowej i przycisnęłam ją sobie do serca, głowę zaś ostrożnie wtuliłam w jej ramię.
Najjaśniejsza pani, Królowa Rzeczpospolitej Obojga Narodów, płakała cicho, a jej łzy spływały na moje czoło. Nic nie mogłam zrobić, by ulżyć temu cierpieniu, tylko wytrwać jak najdłużej na krawędzi owego szezlonga, gdzie, jak już wspomniałam, nie było dla mnie miejsca.

Kornelia Stepan, Świat królowej Marysieńki, 2013

Ekskluzywny charakter szezlongów sprawdza się wyjątkowo dobrze w gabinetach. Filmowe leżanki kojarzą się co prawda z miejscami pracy psychologów, co przypięło im łatkę mebli wykorzystywanych w terapii. To jednak jedynie stereotyp, a designerskie szezlongi są częstym dodatkiem w dobrze zaprojektowanych biurach prezesów. (...) Tego rodzaju meble są też elementem wszelkiej maści poczekalni w luksusowych hotelach czy prywatnych klinikach.

designtown.pl, 09.03.2019

Ciekawostki
Pochodzenie Słowo wywodzi się z francuskiego, tam chaise-longue to dosłownie ‘długie krzesło’. Niektórzy sądzą, że
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: szezlong; szezlonga; szezlongach; szezlongami; szezlongi; szezlongiem; szezlongom; szezlongów; szezlongowi; szezlongu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book