szadź

szadź

Definicja

szadź to srebrzystobiały, puszysty osad kryształków lodu (osiągający czasem znaczną grubość), często w postaci szczotek lodowych igiełek, powstający na drzewach, krzewach, przewodach telekomunikacyjnych, budynkach z marznących kropelek mgły (zamarzają małe kropelki wody, które znajdują się w powietrzu)

Wariant
  • (rzadziej) sadź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • gołoledź; okiść; szron
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nie ma nic piękniejszego zimą niż widok gałęzi pokrytych białą szadzią. Szczególnie pięknie prezentują się one na tle błękitnego nieba, ale na takie widoki jeszcze trzeba będzie poczekać, ponieważ wciąż utrzymują się gęste mgły, które ograniczają widoczność nawet do 100 metrów.

twojapogoda.pl, 07.12.14

Do zainicjowania procesu tworzenia się szadzi potrzebny jest choćby minimalny poziomy ruch powietrza, czyli wiatr. Im jest on silniejszy, tym tworzenie się szadzi zachodzi efektywniej, więcej bowiem przechłodzonych kropel mgły w danej jednostce czasu zderza się z powierzchnią receptora, czyli przedmiotu, na którym finalnie powstanie szadź. Wynika stąd, że najbardziej sprzyjające warunki do powstawania szadzi, to takie, w których gęstej, przechłodzonej mgle towarzyszy silny wiatr.

Michał Godek, meteoplus.pl, 02.11.12

Zima czasem tworzy malowniczy, bajkowy wręcz pejzaż. Wszystko wokół zdaje się być polukrowane. Szadź to czy szron? Szadź powstać może w każdej porze dnia, gdy maleńkie kropelki wody z mgły lub chmury zetkną się z wychłodzonym podłożem. Zamieniają się wtedy w bryłki zlepionych ze sobą kryształków. Dlatego może być niebezpieczna dla drzew i krzewów. Gdy na zmrożonych gałęziach osadzi się masa lodu, nie ugną się, tylko złamią pod wpływem jego ciężaru. Szadź osadza się od strony nawietrznej na krawędziach i w miejscach ostro zakończonych, a także na przedmiotach metalowych, stąd często możemy podziwiać pobielone furtki i dachy. Szron natomiast powstaje tylko podczas mroźnych i pogodnych nocy. Składa się z luźnych, długich igiełek lodu, które mogą być rozgałęzione i tworzyć delikatne pióropusze.

werandacountry.pl, 2012

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy alfabetycznie: sadź; sadzi; sadzią; sadziach; sadziami; sadzie; sadziom; szadź; szadzi; szadzią; szadziach; szadziami | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book