scamer

scamer (osoba)

Definicja

scamer to osoba, która, manipulując czyimś emocjami, wyłudza jego dane dla odniesienia korzyści majątkowych; działania scamera dotyczą zwykle środków komunikacji lub płatności elektronicznych, ich schemat zaś opiera się na wzbudzeniu zaufania (np. podanie się za pracownika banku), straszeniu (np. zablokowanie konta), nakierowaniem do natychmiastowego działania narażającego daną osobę na stratę (np. podanie PIN-u do karty)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • hochsztapler; kanciarz; naciągacz; oszust; przestępca; szachraj
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Większość scamów na Facebooku ma na celu nakłonienie użytkownika do kliknięcia w link, który z reguły prowadzi do artykułu o szokującym temacie. Scamerzy dobierają tytuły tak, aby nawiązywały do aktualnych wydarzeń — teraz mogą dotyczyć np. strzelaniny w Paryżu. Po kliknięciu dowiadujemy się, że obiecany film nie może zostać wyświetlony, bo jest drastyczny i serwis wymaga np. sprawdzenia naszego wieku poprzez podanie numeru telefonu, na który ma przyjść SMS z kodem. (...) Jeśli wpiszemy kod na stronie, scamer automatycznie dopisze nas do listy abonentów usługi płatnych SMS-ów.

wyborcza.pl, 28.01.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: scamer; scamera; scamerach; scamerami; scamerem; scamerom; scamerów; scamerowi; scamery; scamerze; scamerzy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book