sanitaryzm

sanitaryzm (doktryna)

Definicja

sanitaryzm to doktryna polityczna, która dla utrzymania higieny i zdrowia ludzi pozwala na podporządkowanie życia politycznego, społecznego, gospodarczego wymogom i ograniczeniom służącym temu utrzymaniu, co prowadzić ma — zdaniem jej przeciwników — do nadmiernej kontroli, ograniczania wolności, a nawet ma być sposobem na zdobywanie władzy lub jej utrzymywanie; słowo używane w publicystyce i polityce, nacechowane negatywnie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bezpieczeństwo sanitarne; filozofia lockdownu; segregacja
  • potocznie:zamordyzm
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Właśnie zaczęliśmy erę sanitaryzmu. (...) Macron we Francji ogłasza ograniczenia dla nieposiadających certyfikatów, w Irlandii tak samo ogranicza się niezaszczepionym prawo do korzystania z restauracji i pubów, w Australii w stanie Nowa Południowa Walia wprowadzono kary dla lekarzy leczących chorych na Covid-19, w Polsce — no cóż, podobno nie ma segregacji sanitarnej.

komentarz pod artykułem, przychodnia-przemysl.pl, 15.07.2021

Autorzy projektu nazywają obostrzenia dla niezaszczepionych „sanitaryzmem” i „apartheidem”. Ich projekt przewiduje zakaz dyskryminacji z uwagi na zaszczepienie bądź niezaszczepienie przeciwko COVID-19. Zakazuje też wprowadzania wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu lub niezaszczepieniu, gdy chcemy wejść do budynku użyteczności publicznej lub skorzystać z jakiejś usługi. Ma to dotyczyć m.in. szkół, hoteli czy restauracji. Autorzy projektu chcą też zakazać „nagabywania” do szczepień przez telefon.
To propozycja sprzeczna z tym, co planuje właśnie rząd, który zapowiada, że obostrzenia będą konieczne, i zachęca do szczepień, jak może. (...)
Na temat poparcia dla ustawy nie boi się wypowiadać Anna Maria Siarkowska: — Jestem w klubie PiS, natomiast mandat posła jest mandatem społecznym. Uważam, że sanitaryzm jest sprzeczny z prawami człowieka i wolnościami obywatelskimi. Żadnych ustaw wprowadzających apartheid sanitarny na pewno nie podpiszę — mówi. Odmawia odpowiedzi na pytanie, czy się zaszczepiła.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, 29.07.2021, s. 1

Lekarz Bartosz Fiałek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Kujawsko-Pomorskiem, wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym domaga się natychmiastowego rozwiązania Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu.
(...)
Ponadto mandat posła Rzeczypospolitej Polskiej nie powinien uprawniać do propagowania antynaukowych, szkodzących zdrowiu opinii oraz zachowań. Mając na uwadze powyższe, nie pozwalajmy na powszechne — tym bardziej w ramach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej — propagowanie patologicznych poglądów, które zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu Polek i Polaków — pisze.

wpolityce.pl, 17.07.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: sanitaryzm; sanitaryzmach; sanitaryzmami; sanitaryzmem; sanitaryzmie; sanitaryzmom; sanitaryzmów; sanitaryzmowi; sanitaryzmu; sanitaryzmy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • obejrzeć — O dawnych obejrz, obejrzmy, obejrzcie
  • marchewka — Mit o marchewce będącej owocem
  • GATT — Pochodzenie nazwy GATT

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book