rowasz

rowasz (system pisma)

Definicja

rowasz to system pisma używany przez Madziarów (Węgrów) przed rokiem 1000, a przez Seklerów w Siedmiogrodzie do XIX wieku, przypominający skandynawskie runy (choć jest to podobieństwo czysto zewnętrzne i przypadkowe)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • pismo runopodobne
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na początku XXI wieku wybuchła też moda na posługiwanie się rowaszem — pismem runicznym używanym w czasach przedchrześcijańskich.

newsweek.pl, 6.08.2022

(…) i tak rowasz wykazuje dobre przystosowanie do zapisu tego języka — na pewno lepsze od pisma łacińskiego, w którym brak kilkunastu liter do wiernego oddania wymowy węgierskiej, co powodowało konieczność tworzenia dwuznaków, przy czym istniało kilka różnych konkurujących ze sobą systemów ortograficznych, co widoczne jest do dziś w archaicznej pisowni niektórych nazw własnych. Rowasz natomiast zawsze dysponował pojedynczymi znakami spółgłoskowymi odpowiadającymi dwuznakom we współczesnej ortografii węgierskiej oraz literami na oznaczenie samogłosek zaznaczanych współcześnie umlautem. János Telegdi, autor Rudimenta Hunnorum (podręcznika z 1598 r.) uważał go nawet za ‘jedyny system pisma nadający się do zapisu języka węgierskiego’.

Szymon Pawlas, O dawnym węgierskim piśmie runopodobnym nazywanym „rowasz”, Acta Philologica, t. 36, 2009, s. 153–154

Ciekawostki
Etymologia
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: rowasz; rowasza; rowaszach; rowaszami; rowasze; rowaszem; rowaszom; rowaszów; rowaszowi; rowaszu; rowaszy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book