roaming

roaming

Definicja

w węższym rozumieniu roaming to mechanizm i usługa umożliwiające korzystanie z telefonu komórkowego za granicą: posiadacz telefonu, będący w zasięgu zagranicznych sieci komórkowych (odbywa się tu przenoszenie łączności między operatorami telefonii komórkowej z różnych krajów), może korzystać z niektórych lub wszystkich usług telekomunikacyjnych (połączenia głosowe i wideo, SMS-y, MMS-y, pakietowa transmisja danych), za co ponosi zwykle zwiększoną opłatę; w szerokim rozumieniu roaming to mechanizm w bezprzewodowych sieciach komunikacyjnych umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem swojej sieci

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Sami nie mogliśmy zmusić naszych sieci komórkowych, by obniżyły ceny w roamingu. Takiej możliwości nie przewiduje polskie prawo — mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

NKJP: Polityka, 2007

Po powrocie do Polski nie musisz wyłączać roamingu, żeby korzystać z usług krajowych. Jeśli jednak mieszkasz w strefie przygranicznej, zapoznaj się z informacjami, jak uniknąć niepożądanych połączeń z zagranicznymi operatorami.

bok.plusgsm.pl, 04.02.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zuch — A dlaczego nie zuchowie?
  • Dauha — Jak zapisywać nazwę stolicy Kataru
  • requiescat in pace — Użycie zwrotu requiescat in pace

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book