ptasiarstwo

ptasiarstwo

Definicja

ptasiarstwo to hobby polegające na obserwacji ptaków w ich środowisku naturalnym, często połączonej z robieniem zdjęć, a także ze zgłębianiem wiedzy na temat ptaków

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Byle nie birdwatching Próbujemy zaproponować polski odpowiednik birdwatchingu. Nie jest to nasz wynalazek, pierwsze użycie ptasiarstwa odnotowaliśmy z 2005 roku. A już w 2003 roku przyznawał się do niego Maciej Zimowski:

— Popularny na świecie „birdwatching” pan nazwał po prostu „ptasiarstwem”, ale w nazwie firmy pozostało angielskie „bird”.
— „Ptasiarstwo” to mój wkład do języka polskiego. Nazwa przyjęła się i myślę, że pojawi się kiedyś w słownikach. Firmę zakładałem 13 lat temu, dziś rzeczywiście nazwałbym ją inaczej. (NKJP: Gazeta Poznańska, 2003)


Nie jest to też jedyna możliwość, przyjrzyjmy się pozostałym. Odpowiedzmy też na pytanie, dlaczego uciekamy od angielskiego określenia.

Birdwatching ma tę

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4883 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ptasiarstwo — jak każda pasja — ma też swoje minusy. Jest nim choćby syndrom BCD (Birding Compulsive Disorder), który może prowadzić do niezwykle niebezpiecznych sytuacji — jadący samochodem ptasiarz potrafi nagle zahamować, ponieważ na łąkach przy autostradzie dostrzegł ciekawy okaz. Zazwyczaj jednak uboczne efekty ptasiarstwa objawiają się w sposób łagodny: chodzenie z zadartą głową, uciszanie rozmówców, wreszcie — nieustanne zarażanie innych swoją namiętnością.

Maciej Robert, polityka.pl, 29.03.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Baku — Jaki jest przymiotnik od Baku?
  • pielić — Składnia: pielić ogródek i pielić truskawki
  • witam — Czy można zacząć e-mail od witam?

Ciekawostki

  • gołda — Dlaczego na wódkę mówi się gołda?
  • upiększać — Upiękrzać
  • nazizmNazizm a nacyzm i wyrazy pochodne

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book