prosument

prosument

Definicja

prosument to zarazem producent i konsument jakiegoś produktu, na przykład energii elektrycznej; współcześnie o prosumentach coraz częściej mówi się w kontekście włączania konsumentów w proces produkcji, np. na etapie projektowania czy testowania produktu; ponadto niektórzy traktują prosumentów jeszcze szerzej, jako konsumentów kompetentnych, aktywnych, zaangażowanych, będących partnerami producentów prowadzącymi z nimi dialog (np. przez upowszechnianie wiedzy o dobrych czy złych doświadczeniach z produktami, wysuwanie oczekiwań)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Nie ma wariantu... Nie ma wariantu w Dobrym słowniku wariantu prosumer, gdyż

Pełna treść tego i 5317 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • adwokat marki; konsument; producent
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W przemyśle gier komputerowych (którego przykładami posługuje się wielokrotnie Siuda) możemy wyróżnić trzy rodzaje prosumenta (...)
Pierwszy rodzaj prosumenta występuje wtedy, gdy twórcą gry jest gracz. Jest to rodzaj prosumpcji indywidualnej. Twórca jest niezależny, nie reprezentuje wielkiego dewelopera, może wywodzić się i należeć do społeczności fanów. (...)
Drugim rodzajem prosumenta zostają tak zwani wcześni odbiorcy. (...) Występuje w formie współpracy prosumenta-internauty z producentem — na przykład za pośrednictwem portali społecznościowych — w celu opracowania nowych bądź ulepszenia istniejących produktów. Taką taktykę przez pół roku przed premierą gry Overwatch stosowała firma Blizzard, przyznając dostęp do wersji beta gdy wąskiej grupie youtuberów, testerów gier i fanów firmy.

Mariola Lekszycka, Zwrot performatywny w obrazowości gry komputerowej, czyli kim jest prosument, (w:) Perspektywy Ponowoczesności, tom VIII, Dyskursy gier wideo, red. Michał Kłosiński, Krzysztof M. Maj, 2019, s. 206

Coraz popularniejsze stają się w Polsce odnawialne źródła energii. Obywatele montują sobie panele fotowoltaiczne na dachach domów i magazynów, chcąc w ten sposób samemu wytworzyć energię (...). Nadwyżki energii są wówczas odprowadzane do sieci dystrybucyjnej. Prosument ma prawo oddawać do sieci całą wyprodukowaną energię, a następnie 80 proc. z niej pobrać z powrotem bez naliczania żadnych kosztów. Jeżeli jednak prosument nie wyprodukował energii w takiej ilości, w jakiej kupuje, to za tzw. niedobory musi oczywiście zapłacić. Podstawą opodatkowania w przypadku wystąpienia w danym okresie tzw. niedoboru

ilość energii elektrycznej (Jacek Matarewicz, Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz, 2021, s. 386

Wiedza prosumentów wynikająca z faktycznego i aktywnego korzystania z usług bankowych oraz duży wpływ na kreowanie wizerunku banku wśród aktualnych i potencjalnych klientów sprawia, że prosumenci stanowią bardzo istotny rodzaj klientów bankowości internetowej. Ich znaczenie wynika przede wszystkim z możliwości pozyskania przez bank wiedzy dla usprawniania procesów obsługi klientów i samych usług. Ponadto banki w relacjach z prosumentami są wystawione duże ryzyko utraty dobrej reputacji ze względu na ich aktywność w mediach społecznościowych.

Elżbieta Guzek, Emil Ślązak, Innowacyjna bankowość internetowa. Bank Web 2.0, 2012, s. 74

Ciekawostki
Etymologia Termin prosumer wprowadził w

Pełna treść tej i 1578 pozostałych ciekawostek dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: prosumenci; prosumencie; prosument; prosumenta; prosumentach; prosumentami; prosumentem; prosumentom; prosumentów; prosumentowi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book