południowiec

1. południowiec (np. z Włoch)

Definicja

południowiec to ktoś mieszkający w którymś kraju południowym (gdzie jest ciepło lub gorąco) lub pochodzący z takiego kraju

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Była ożywiona, trochę podniecona, oczy jej błyszczały. Drozdowski w białym płóciennym ubraniu, ze swymi czarnymi włosami i oliwkową cerą bardziej niż kiedykolwiek robił wrażenie południowca, Hiszpana albo Włocha.

NKJP: Jerzy Andrzejewski, Popiół i diament, 1948

2. południowiec (np. z Alabamy)

Definicja

południowiec to mieszkaniec południowego stanu USA; w kontekstach historycznych określa się tak zwolennika Południa (zwłaszcza w czasie wojny secesyjnej)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dzień czwarty wypełniają procedury wyboru kandydata na wiceprezydenta. Kandydaci do prezydentury na ogół tak dobierają kandydatów na wiceprezydenta, by równoważyli oni charakter startującego do władzy zespołu. Jest zasadą, że kandydat do prezydentury z Północy na swojego partnera wybiera południowca, czego klasycznym przykładem był zespół: Kennedy z Nowej Anglii i Johnson z Teksasu. Taki układ ułatwia zdobywanie głosów wyborców.

NKJP: Stanisław Głąbiński, Polityka po amerykańsku, 1996

W rezultacie Północ, posiadająca znaczącą przewagę militarną, wygrała tę wojnę, wskutek czego południowcy musieli zrezygnować z dawnego stylu życia, w tym przede wszystkim z utrzymywania niewolników. W tamtym okresie Jankesi postrzegali sąsiadów jako zacofanych i choć od zakończenia wojny minęło przeszło sto lat, to ten pogląd nadal pokutuje. Jakie inne stereotypy od pokoleń pielęgnują obie strony tego konfliktu?
Ogólnie uważa się, że mieszkańcy Południa są zrelaksowani i zdystansowani, podczas gdy ci z Północy są spięci, nerwowi i ciągle gdzieś się spieszą. Różnice te uwidaczniają się chociażby w języku — południowcy mówią wolniej, nierzadko zaciągając, zaś Jankesi — szybko. Specyficzny południowy akcent jest przedmiotem żartów — uchodzi za wieśniacki i świadczy o braku wykształcenia.

langloo.com, 2017

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • bestseller — Warianty: bestseller czy bestseler (dwa l czy jedno)?
  • okręt — Okręt to nie statek! — krzyczą. Czy słusznie?
  • Managua — Odmiana a wymowa. Problematyczne przypadki

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book