pestycyd

pestycyd (zw. chemiczne)

Definicja

pestycydy to zróżnicowana grupa aktywnych biologicznie, powszechnych w obrocie trucizn, które mają niszczyć zwalczane organizmy zwierzęce, roślinne, grzyby i bakterie albo bezpośrednio, albo przez zatruty pokarm, wnikając wcześniej do wnętrza rośliny; stopień toksyczności pestycydów jest różny zarówno dla zwalczanych organizmów, jak i człowieka oraz środowiska

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nieprędko znajdziemy alternatywę dla pestycydów, dlatego ważne jest, aby już dzisiaj rozsądne z nich korzystanie zapobiegało akumulacji niebezpiecznych substancji w środowisku oraz w organizmach ludzi i zwierząt.

Adam Kuzdraliński, Forum Akademickie 03/2013

Masowe stosowanie pestycydów ma już ponad siedemdziesięcioletnią historię, w tym czasie trafiła do środowiska trudna do określenia ilość tych trucizn. Jedną z wielu konsekwencji ich stosowania jest ogólny spadek biomasy owadów, który według niemieckich badań przekracza 70%. Obserwujemy coraz mniej motyli, ale także pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających i w dalszym ciągu, tylko niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że dalsza egzystencja świata przyrody bez obecności owadów jest możliwa.

Kazimierz Wiech, Działkowiec, listopad 2020, nr 11 (843), s. 63

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • śmiało — Warianty: śmiało czy śmiele?
  • pan — Jaką literą pan w wywiadach i stenogramach
  • AIDS — Słownikowe bzdury na temat AIDS

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book