pederastia

1. pederastia

Definicja

pederastia to związki erotyczne lub kontakty seksualne mężczyzn z młodzieńcami lub młodzieńców z chłopcami obecne w kulturze starożytnej Grecji, później także Rzymu (choć tam nie zyskały powszechnego uznania)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dr Aleksander Wolicki z Instytutu Historycznego UW dodaje, że pederastia grecka pełniła określone funkcje społeczne, była częścią systemu wychowawczego. Wpisana była w istniejące struktury społeczne. Małżeństwa ponadtrzydziestoletnich Greków z czternastoletnimi panienkami nie dawały zapewne pełnej satysfakcji obu stronom, a już najmniej w sferze intelektualnej. Być może właśnie dlatego pojawiły się związki erastesa z eromenosem, które miały intelektualny, przyjacielski, a w końcu seksualny charakter.

NKJP: Polityka, 2004

 1.1. pederastia

Definicja

pederastią nazywa się także utrzymywanie stosunków płciowych między mężczyznami; słowo używane zwykle z zabarwieniem negatywnym

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • homoseksualizm; homoseksualność
  • specjalistycznie:homoerotyzm; inwersja seksualna
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W swej książce „Kołtun się jeży” (1996 r.) Cejrowski mówi o homoseksualistach: „Pedał wymyśla relatywizm moralny po to, by dostać taryfę ulgową na swoje zboczenie. (...) Pederastia, nekrofilia, małżeństwo z kozą albo stosunek przerywany z rzodkiewką to wtedy już nie zboczenia, ale równoprawne »«opcje seksualne« (...) Jeśli dziś zgodzimy się uznać homo za normalnych, (...) zdobędą kolejne przyczółki. (...) Co z tego wyniknie w przyszłości? — Sodoma i Gomora”.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1999

— Otóż obecnie słowo blondynka jest „be” i „me”. Tak nakazuje nam polityczna poprawność. Rozumiem, że politycznie niepoprawne jest określanie Niemców hitlerowcami, homoseksualizmu pedalstwem czy nawet pederastią, zwracanie się „panno” do kobiety prawie trzydziestoletniej, kalkulowanie czy ona wygląda na nieszczęśliwą żonę czy może szczęśliwą wdowę, na używanie wobec kobiet określenia „słaba płeć”, czy nazywanie naczelnej redaktor naczelnym redaktorem — rozumiem; to wszystko może być oczywiście politycznie poprawne albo i nie, ale żeby robić problem z blondynek!

NKJP: Andrzej Kwietniewski, Blondynka z miasta Łodzi, 2008

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • paradontoza — Warianty: paradontoza, paradentoza, parodontoza
  • chicagowski — O innych wariantach: czikagowski, szikagowski, chicagoski
  • doula — Czym doula różni się od położnej

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book