otczestwo

otczestwo (w nazwie osoby)

Definicja

otczestwo to używana też w języku polskim rosyjska nazwa na obecny w języku rosyjskim, ukraińskim, białoruskim czy bułgarskim dodatkowy element nazewniczy osób tworzony od imienia ojca, umieszczany pomiędzy imieniem a nazwiskiem, np. Iwan Aleksandrowicz Chlestakow (to jest syn Aleksandra), używany razem z imieniem przy zwracaniu się z szacunkiem do danej osoby lub mówieniu o niej, np. Iwanie Aleksandrowiczu; czasem otczestwem określa się też odojcowskie miana używane w innych krajach

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • imię odojcowskie; nazwisko patronimiczne; patronimik
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Stołówką dotąd rządziła starsza pani o wzniosłym tytule „głównej kucharki”. Na imię i otczestwo miała Matriona Iwanowna. Była bardzo wysoka, chuda (…)

Zeszyty Historyczne, 1996, s. 125

Zacznijmy od tego, że ten białoruski trener… wcale nie jest rodowitym Białorusinem. Urodził się 22 czerwca 1950 roku w Kazaniu, stolicy Tatarskiej ASRR. Samo otczestwo Miłuszewa, czyli Ismaiłowicz, wskazuje na korzenie szkoleniowca. Urodzony w 1925 roku Ismaił Husajnowicz Miłuszew również miał wiele wspólnego z hokejem.

Mariusz Gołąbek, hokej.net, 07.02.2013

Trudno powiedzieć, żeby ukraińska ofensywa rozwijała się zgodnie z planem, ale nawet jeśli jest opóźniona, to jednak trwa. Wojska utrzymują zdobycze na kilku kierunkach natarcia i nie dają się wypchnąć mimo ponawianych rosyjskich kontrataków. Za każdym razem najeźdźcy tracą amunicję, a jej dostawy przez Dniepr z wielkim prawdopodobieństwem mogą nie zaspokajać bieżących potrzeb. Zastępca szefa zarządu operacyjnego sztabu generalnego Ukrainy gen. bryg. Oleksij Gromow (nie należy go mylić z wysokim urzędnikiem Zełenskiego Oleksijem Gromowem, który jak na złość ma to samo „otczestwo” – Oleksijowicz) podał, że obecnie największe straty zadają Rosjanom artyleria, samoloty, bezpilotowe aparaty latające oraz rakietowe pociski HIMARS, skierowane na wrogie składy amunicji, stanowiska dowodzenia i pozycje obronne.

polityka.pl, 02.09.2022

Kobieta została wychowana przez ojczyma, przez wiele lat mieszkała wraz z nim oraz swoją matką i przyrodnim bratem, a z ojcem biologicznym nie utrzymywała kontaktów. Zmiana okazała się niemożliwa, gdyż w interpretacji ukraińskich sądów zmiana „otczestwa” możliwa jest jedynie wówczas, gdy sam ojciec zmienił swe imię. Ograniczenia takie nie obowiązywały w przypadku zmiany nazwiska — skarżąca mogła przyjąć nazwisko ojczyma, które nosiła również jej matka i przyrodni brat.
Trybunał uznał, iż taki stan rzeczy naruszył prawo skarżącej do poszanowania jej życia prywatnego, chronione w art. 8 Konwencji o prawach człowieka.

Katarzyna Warecka, niezniknelo.pl, 16.05.2013

Polskim konsulem honorowym był wtedy pan Finboje Kjartansson. Gdy szukałem jego telefonu, miałem mój zasób wiedzy uzupełnić jeszcze o wiadomość, że Islandczycy nie mają nazwisk… Mają imiona i „otczestwo”. A więc, na przykład ja nazywałbym się Lucjan Henriksen, czyli Lucjan syn Henryka, ale już moja córka nie nosiłaby nazwiska Henriksen, tylko Anna Lucjansdottir, czyli córka Lucjana. Noblista Halldõr K. Laxness to nazwisko „eksportowe”, bo Laxness to jeziorko, w którym łowił łososie…

Lucjan Wolanowski, W kraju rybaków i poetów, gazeta.us.edu.pl, dostęp 11.06.2024

Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: otczestw; otczestwa; otczestwach; otczestwami; otczestwem; otczestwie; otczestwo; otczestwom; otczestwu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • niechybny — O dawnym niechybnym i dawniejszym jeszcze chybnym
  • pójść — Błędne poszłem
  • krucyfiks — Pochodzenie wyrazu krucyfiks

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book