na tapecie

na tapecie

Definicja

jeśli coś lub ktoś jest na tapecie, wszedł na tapetę, pojawił się czy znalazł się na tapecie, to stał się tematem rozmów, ośrodkiem zainteresowania, uwagi; jeśli ktoś lub coś zostało wzięte na tapetę lub jakieś osoby mają to na tapecie, to zaczęły się tym zajmować, omawiać to itp.; wyrażenia potoczne

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jedni poprawiają, inni przecierają oczy ze zdumienia

Tagi: na tapetę czy na tapet

„Na pewno mówicie: wziąć na tapetę, a poprawnie jest tylko wziąć na tapet. Tapet to bowiem dawniej stół przykryty zielonym suknem, przy którym toczą się obrady. I stąd ten związek frazeologiczny”. Ileż razy takie pouczenie czytaliśmy lub słyszeliśmy. Jego odbiorca zwykle wtedy przecierał uszy i oczy ze zdziwienia i myślał sobie „ale jak to? przecież wszyscy tak mówią”.
Więc jak to jest?

Pełna treść tego i 5318 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marian jednak znajdował w Kolchidzie towarzystwo ciekawe i nudził się tu tylko wówczas, gdy tematem sporów stawały się jakieś osobiste rozgrywki, jakieś zabiegi kuluarowe i plany realnej akcji. O tym wszakże mówiono rzadko. Tego dnia na tapecie był artykuł Wandy o dziedzictwie kłamstwa, w związku z czym Szawłowski mówił — o sobie.

NKJP: Tadeusz Dołęga Mostowicz, Trzecia płeć, 1934

Ważna dla mnie uwaga! Rzadko kto przyznaje się do antysemityzmu. Gdy tylko na tapetę wchodzi sprawa żydowska, często słyszy się, albo czyta: — Nie jestem antysemitą, ale (...)

Kultura, wydania 358–369, 1977

W kolejnym odcinku Usterki „na tapetę” weźmiemy... tapetę! Kolorowe i kwieciste tło powinno upiększyć stare, brytyjskie wnętrze. Chyba że fachowcy przyniosą ze sobą tępe nożyki, na środku ściany zawiśnie okazałe wiktoriańskie lustro, a po domu będą krzątać się ładna gospodyni oraz wścibski lokator.

ttv.pl, 2016

Gramatyka

formy: na tapecie; na tapet; na tapetę

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • spolegliwy — Poprawność przymiotnika spolegliwy w nowym znaczeniu
  • weWe środę czy w środę, czyli kiedy używać formy we
  • spolszczyćSpolszczyć składniowo

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book