na tapecie

na tapecie

Definicja

jeśli coś lub ktoś jest na tapecie, wszedł na tapetę, pojawił się/znalazł się na tapecie, to stał się tematem rozmów, ośrodkiem zainteresowania, uwagi; jeśli ktoś lub coś zostało wzięte na tapetę lub jakieś osoby mają to na tapecie, to zaczęły się tym zajmować, omawiać to itp.; wyrażenia potoczne

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Na tapetę czy... na tapet? Jedni poprawiają, inni przecierają oczy ze zdumienia „Na pewno mówicie: wziąć na tapetę, a poprawnie jest tylko wziąć na tapet. Tapet to bowiem dawniej stół przykryty zielonym suknem, przy którym toczą się obrady. I stąd ten związek frazeologiczny”. Ileż razy takie pouczenie czytaliśmy lub słyszeliśmy. Jego odbiorca zwykle wtedy przecierał uszy i oczy ze zdziwienia i myślał sobie „ale jak to? przecież wszyscy tak mówią”.
Więc jak to jest?

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4315 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Marian jednak znajdował w Kolchidzie towarzystwo ciekawe i nudził się tu tylko wówczas, gdy tematem sporów stawały się jakieś osobiste rozgrywki, jakieś zabiegi kuluarowe i plany realnej akcji. O tym wszakże mówiono rzadko. Tego dnia na tapecie był artykuł Wandy o dziedzictwie kłamstwa, w związku z czym Szawłowski mówił — o sobie.

NKJP: Tadeusz Dołęga Mostowicz, Trzecia płeć, 1934

Ważna dla mnie uwaga! Rzadko kto przyznaje się do antysemityzmu. Gdy tylko na tapetę wchodzi sprawa żydowska, często słyszy się, albo czyta: — Nie jestem antysemitą, ale (...)

Kultura, wydania 358–369, 1977

W kolejnym odcinku Usterki „na tapetę” weźmiemy... tapetę! Kolorowe i kwieciste tło powinno upiększyć stare, brytyjskie wnętrze. Chyba że fachowcy przyniosą ze sobą tępe nożyki, na środku ściany zawiśnie okazałe wiktoriańskie lustro, a po domu będą krzątać się ładna gospodyni oraz wścibski lokator.

ttv.pl, 2016

Gramatyka

formy: na tapecie; na tapetę

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Stefan Wyszyński — Szyk: kardynał Stefan Wyszyński a Stefan kardynał Wyszyński
  • przy pomocy — O poprawnym użyciu za pomocą, z pomocą, przy pomocy
  • łut szczęścia — Odmiana: łutu szczęścia czy łuta szczęścia?

Ciekawostki

  • nie ma bataNie ma bata to żadnych batów, czyli no buts?
  • Ursus — Ursus, a właściwie Czechowice
  • ab ovo — Pochodzenie wyrażenia ab ovo

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book