multikulti

multikulti

Definicja

multikulti to idea, model społeczny i doktryna polityczna, w których postuluje się równorzędność kultur w społeczeństwach zróżnicowanych etnicznie, kulturowo, religijnie, ich wzajemne przenikanie się z równoczesną ochroną odrębności; słowo potoczne, używane zwykle z nacechowaniem negatywnym (przeciwnicy idei widzą tu rozbicie społeczeństwa na obce sobie grupy i wewnętrzną destabilizację społeczną)

Wariant
  • (rzadziej, wg niektórych niepoprawnie) multi-kulti
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W Polsce takiej krytyki brakuje. W kółko powtarzane sformułowanie „klęska multi-kulti” stało się wygodnym komunałem, skrótem myślowym określającym wszystko to, co naszym politykom i publicystkom nie podoba się na współczesnym Zachodzie. Następnym razem, gdy usłyszą państwo — w parlamencie, telewizji bądź na kazaniu — że „wielokulturowość poniosła klęskę” — zastanówcie się, proszę, czy znaczy to cokolwiek więcej niż to, że mówiący nie lubi tego, jak po pół wieku migracji wygląda dziś Europa.

Jakub Majmurek, oko.press, 10.07.2016

Wymyślanie międzykulturowości prowadzi do nieuniknionej klęski kulturowej, tak jak to się stało w Niemczech, gdzie idea tzw. multikulti roztrzaskała się z hukiem o egzotyczne lenistwo, brud i przestępczość. Ci, którzy tu przyjechali ze wszystkich stron świata, nie chcieli budować wspólnej kultury, ale chcieli się wzbogacić, zarobić, mieć lepiej niż u siebie. Neokomuniści tego nie dostrzegają, a wręcz ignorują, ustawicznie głosząc hasło „Obywatele wszystkich krajów mieszajcie się”, przy okazji uczą nas (czy chcemy, czy nie) tolerancji.

Aleksander Nalaskowski, Ortodoksja i chaos, 2014, s. 14

Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: multikulti

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book